avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apartament la licitatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apartament la licitatie

salutare ,am citeva nelamuriri si va rog daca ma poate ajuta cineva sa-mi scrieti concret ce ar trebui sa fac in cazul meu.Am participat la licitatia unui apartament scos de banca la executare silita ,cu datorii la asociatie care erau trecute in extrasul de carte funciara alaturi de debitul banci ,pe care l-am trimis executoruli prin fax ,licitatia sa facut in alt judet.Executorul ma asigurat verbal ca eu ca nou proprietar nu trebuie sa platesc debitele fostului propietar care decedase ceva timp in urma si cam de un an nu mai locuia nimeni in apartament ,nu stiu daca fostul propietar a fost casatorit stiu ca ,ar avea un copil,.Problema e ca asociatia imi impune sa platesc eu deditul fostului propietar care e destul de mare ,in publicatia pt licitare scria ca apartamentul e grevat de contract de ipoteca in fafoarea banci iar in actul de adjudecare a licitatiei < de la data intabulari imobilul ramine liber deorce ipoteci sau alte sarcini>daca stiti cite ceva ajutati-ma va rog .MULTUMESC




Revin cu confirmarea, nu i-a dat in judecata pe fostii proprietari, desi acestia nu au mai platit la asociatie de mai bine de 1 an de zile, dar i-au trecut in extrasul de carte funciara in luna octombrie 2014, iar licitatia a fost in ianuarie 2015. Multumesc.
In situatia in care asociatia de proprietari nu a inteles pentru recuperarea debitului acumulat sa demareze procedura de recuperare in instanta,inseamna ca asociatia de proprietari nu a respectat dispozitia in vigoare
Debitul poate fi recuperat fie prin actionarea in instanta a debitorului executat silit ,fie a reprezentantului asociatiei de proprietari care nu a inteles sa respecte si sa aplice in termen dispozitiile in vigoare
Imobilul a fost adjudecat cu suma initial evaluata care sa acopere inclusiv sarcina instituita de asociatia de proprietari la ocpi ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare datorii Gaellycus Gaellycus O bancă, poate vinde un apartament ipotecat fară acordul asociaţiei de locatari?Debitorul la bancă are o datorie de 6.000 lei .Apartamentul a fost vÎndut ... (vezi toată discuția)
Datorii la asociatie gubit gubit Un proprietar a fost evacuat din apartament in urma licitatiei.Mentionez ca licitatia a fost facuta de o persona ca acea proprietara a avut datorii la ea s-a ... (vezi toată discuția)
Privilegiu imobiliar vis-a-vis executare silita goby goby Buna ziua, Sunt presedinte de asociatie si ma confrunt cu urmatoarea problema; Datorita restantelor acumulate in valoare de peste 3500 lei, in 01.10.2014 am ... (vezi toată discuția)