Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sindicat

Buna ziua.Un lider de sindicat are dreptul sa faca cercetare disciplinara unui angajat?(membru de sindicat sau nu)
Un lider de sindicat nu poate efectua o cercetare disciplinara a unui salariat pentru savarsirea unei abateri disciplinare la locul de munca.

Liderul de sindicat poate face parte din comisia de disciplinara care cerceteaza incalcari ale statutului organizatiei sindicale din care face parte acea persoana.