avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie-concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie-concediere

Buna ziua,
Cu o rugaminte, va rog sa mi spune-ti in cazul in care eu am facut cererea de demisie, semnata dar nu am si eu o copie se poate lua in considerare?
Din cate am inteles, dupa ce eu mi am facut cererea de demisie, administratorul firmei isi doreste sa-mi inchida cartea de munca fara a lua in seama decizia mea. Ce as putea face in cazul acesta? Cand as putea afla mai exact ce se intampla, sau ce are de gand administratorul sa faca? D-lui poate sa "ma dea afara" fara a lua in considerare cererea mea inmanata cu 2 zile in urma? Eu nu am practic nici o dovada ca am facut cererea aceea.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:17, 19 Iunie 2009
Nu are cum sa va inceteze c.i.m. prin alta modalitate fara a fi adusa la cunostinta dvs ... Parerea mea este ca va tine cont de demisia dvs.
Puteti merge la conducerea societatii si vedeti ce s-a intamplat cu cererea dvs de demisie .... Demisia operează încetarea contractului de muncă, în mod unilateral, fără a fi necesară aprobarea acesteia de către angajator.
1. La demisie nu se face cerere. Nu cumva este vorba de o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor? Cum ati scris in cerere?
2. Trebuia sa faceti cererea in dublu exemplar si sa va dea un numar de inregistrare pe copie.
tudorvaleriu a scris:

1. La demisie nu se face cerere. Nu cumva este vorba de o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor? Cum ati scris in cerere?
2. Trebuia sa faceti cererea in dublu exemplar si sa va dea un numar de inregistrare pe copie.


Am facut doar un exemplar fara numar de inregistrare. Mai fac una nu este problema. Numai ca deja administratorul ( conducerea firmei practic ) este deja instiintata cum ca doresc incetarea activitatii si din cate am inteles d-lui acum , presupun ca si legandu-se ca acea cerere nu este facuta corect, imi poate inceta activitatea cum doreste fara ca eu sa fiu instiintata. Poate face acest lucru iar eu sa aflu doar in momentul in care toate actele sunt incheiate?
In cazul in care nu ia in considerare cererea dvs, asa cum v-am mai spus nu se poate inceta c.i.m. fara sa fiti instiintata in prealabil ....
freeelis a scris:

In cazul in care nu ia in considerare cererea dvs, asa cum v-am mai spus nu se poate inceta c.i.m. fara sa fiti instiintata in prealabil ....


Ma instiinteaza... iar eu ce am de facut in cazul acesta mai mult decat sa raman uimita?

Alte discuții în legătură

Demisie prin amenintare - ajutor!!!!! ildyt ildyt BUNA SEARA, Lucrez intrun lant farmaceutic,iar azi am fost asteptata la servici de sefi cu demisia scrisa pe masa cu data de azi si intimadata sa-l semnez. ... (vezi toată discuția)
Demisie in concediu medical NKL2111 NKL2111 Buna ziua! Lucrez la o firma de telefonie si de astăzi am intrat in concediu medical. Șefului meu probabil nu i a convenit si m a pus sa mi scriu demisia cu ... (vezi toată discuția)
Munca - solicitare demisie georgebucatarul1975 georgebucatarul1975 numele meu este george,bucatar-sef..am lucrat la un restaurant si acum o zi seful ma chemat in birou si mia spus ca nu mai are nevoie de serviciile ... (vezi toată discuția)