avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie-concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie-concediere

Buna ziua,
Cu o rugaminte, va rog sa mi spune-ti in cazul in care eu am facut cererea de demisie, semnata dar nu am si eu o copie se poate lua in considerare?
Din cate am inteles, dupa ce eu mi am facut cererea de demisie, administratorul firmei isi doreste sa-mi inchida cartea de munca fara a lua in seama decizia mea. Ce as putea face in cazul acesta? Cand as putea afla mai exact ce se intampla, sau ce are de gand administratorul sa faca? D-lui poate sa "ma dea afara" fara a lua in considerare cererea mea inmanata cu 2 zile in urma? Eu nu am practic nici o dovada ca am facut cererea aceea.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:17, 19 Iunie 2009
Depinde de modul cum doreste sa inceteze raportul de munca .... De exemplu,
1. art.55 lit.b C.mun. - acordul partilor . In acest caz, trebuie sa va propuna incetarea raportului de munca la o anumita data prin acordul partilor. Situatie destul de rar in practica.
2. Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului - art.65 C.mun. In aceasta situatia, trebuie sa va instiinteze ca va desfiinteaza postul si ca aveti un preaviz de 20 de zile lucratoare incepand cu data de ....
3. Concedierea disciplinara - art.61 lit.a C.mun. Aceasta trebuie sa urmeze o procedura care cuprinda convocarea dvs la comisia de disciplina in cazul savarsirii unor abateri disciplinare.
freeelis a scris:

Depinde de modul cum doreste sa inceteze raportul de munca .... De exemplu,
1. art.55 lit.b C.mun. - acordul partilor . In acest caz, trebuie sa va propuna incetarea raportului de munca la o anumita data prin acordul partilor. Situatie destul de rar in practica.
2. Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului - art.65 C.mun. In aceasta situatia, trebuie sa va instiinteze ca va desfiinteaza postul si ca aveti un preaviz de 20 de zile lucratoare incepand cu data de ....
3. Concedierea disciplinara - art.61 lit.a C.mun. Aceasta trebuie sa urmeze o procedura care cuprinda convocarea dvs la comisia de disciplina in cazul savarsirii unor abateri disciplinare.


Cand d-lui, s-a exprimat "o dau afara" presupun ca la varianta a 3-a la d-voastra s-a referit. Altfel nu se mai dadea asa puternic ca poate face ceva, doarece din celelalte doua variante tot as avea ceva de castigat.
Varianta a 3-a este foarte greu de indeplinit, atata timp cat nu exista abatere disciplinara ... doar data va proceda nelegal, invocand abateri disciplinare nesavarsite de catre dvs. dar puse in spatele dvs.
freeelis a scris:

Varianta a 3-a este foarte greu de indeplinit, atata timp cat nu exista abatere disciplinara ... doar data va proceda nelegal, invocand abateri disciplinare nesavarsite de catre dvs. dar puse in spatele dvs.


Va dati seama ca de asta imi este cel mai teama. Din pacate este o "doamna " frustrata ca eu nu am mai vrut sta la mana d-neai . Am stabilit cu dneai in data de 15 iunie cand am si facut cererea aceea ca ultima mea zi la serviciu va fi in data de 30, adica cu acele 15 zile preaviz. Pt ca eu sa pot pleca linistita din firma, decizia de incetare a activitatii in cat timp o pot avea?? Sa plec si fara acea decizie???? Cartea de munca din cate am inteles nu mi-o poate retrage de la ITM decat cu acodul meu, proces verbal, deci in cazul acesta mai ramane doar decizia.

Multumesc frumos
Decizia de incetare se poate emite imediat dupa terminarea termenului de preaviz ... Este bine ca in momentul plecarii sa aveti decizia de incetare a raportului de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie prin amenintare - ajutor!!!!! ildyt ildyt BUNA SEARA, Lucrez intrun lant farmaceutic,iar azi am fost asteptata la servici de sefi cu demisia scrisa pe masa cu data de azi si intimadata sa-l semnez. ... (vezi toată discuția)
Demisie in concediu medical NKL2111 NKL2111 Buna ziua! Lucrez la o firma de telefonie si de astăzi am intrat in concediu medical. Șefului meu probabil nu i a convenit si m a pus sa mi scriu demisia cu ... (vezi toată discuția)
Munca - solicitare demisie georgebucatarul1975 georgebucatarul1975 numele meu este george,bucatar-sef..am lucrat la un restaurant si acum o zi seful ma chemat in birou si mia spus ca nu mai are nevoie de serviciile ... (vezi toată discuția)