Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat de furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat de furt

Buna ziua!Pana acum 5 luni am avut grija de casa unui prieten,el venind acasa de 2 ori pe luna.Acum ma acuza ca i-am furat bijuterii in valoare de 2000 de euro.Am fost chemat la politie unde mi s-au luat amprente,si am fost amenintat ca fac puscarie.Ei nu au nicio dovada in afara de posibilele amprente din casa.Pot fii acuzat?Ce trebuie sa fac?Nu am dat nicio declaratie pana acum.CAre este posibila pedeapsa daca nu se recupereaza paguba?
dvs stiti cel mai bine adevarul.
daca nu ati furat nimic, sunteti acuzat fara probe certe, iar partea vatamata nu poate proba ca a detinut acele bijuterii, cu ajutorul unui avocat bun, cu siguranta puteti obtine achitarea.
daca se gasesc amprente prin casa, este firesc daca puteti justifica dar de la gasirea unor amprente pana la furt este cale lunga.
daca va acuza pe nedrept si fara probe, puteti intreprindev si dvs anumite actiuni ca sa obtineti daune de la acuzatorul dvs
I primul rand trebuie dovedit furtul.
Trebuie stabilit ca au existat bijuteriile in casa.
o sa se vrea si testarea la poligraf de politie la u moment dat cred eu.