Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Constructii neautorizate, aplicare sanctiuni
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Constructii neautorizate, aplicare sanctiuni

Cu respect Forum

Am urmatoarea situatie:
De ani de zile ma pling la primarie ca eu si familia suntem obligati sa inhalam permanent fumul si gazele de carbune si motorina provenite de la cosul de evacuare si centrala termica, amplasate imediat sub balconul meu(et1) de locatarul de la parter.
La care primaria ia act si zice:""Avind in vedere sesizarea dvs cu nr..., privind constructiile realizate de fam. ... la apartamentul situat la parter pe str .... ,va precizam urmatoarele: In urma verificarilor documentelor detinute de Primaria ...., nu au fost eliberate Autorizatii de construire atit pentru balcon cit si pentru zidaria protectoare a cosului de fum(legat de balcon) existente si detinute de vecinul dumneavoasra de la parter de peste 10 ani, pentru care se vor lua in perioada imediat urmatoare masurile legale in consecinta."
Locatarului de la parter ii trimite somatia:""Prin prezenta va somam ca in termen de 10 zile de la primirea prezentei sa procedati la Demolarea constructiei Anexa_balcon si obtinerea documentatiei pentru Autorizatia de construire. In caz contrar veti suporta prevederile Legea 50/1991, cu modificarile ulterioare."
..Si totul ingheata asa, cu toate insistentele mele, nimeni nu face nimic.
Imtrebare:
(1) Cu raspunsurile aratate mai sus, emise de primarie anul trecut, ma pot adresa Inspectoratului de stat in costructii fara sa mai reiau ciclul cu primaria, care iarasi nu va avea nici-o consecinta?
(2)Faptul ca aceste constructii au aproape 10 ani, sunt si interpretari la Legea 50/1991, cu modificarile ulterioare, sau alte legi, adica locatarul in cauza sa primeasca o amenda si sa i se emita si autorizatie de constructie, in situatia in care dupa propria constatare a primariei_constructiile sunt abuzive?
paul_paul, utilizator
Exista posibilitatea intrarii in legalitate prin obtinerea autorizatiei ulterior edificarii constructiei.
Dar trebuie indeplinite anumite criterii, obtinute avize etc.
Adresati-va ISC sa ii amendeze si sa le demoleze.
Pentru ISC perioada este perimata, aceasta institutie poate interveni doar in urma unei actiuni judecatoresti.
@paul_paul, cauta un avocat care sa jongleze cu raspunsurile de la primarie/ISC si reglementarile din legile 230-50-10 pentru a reusi.