Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce act este necesar?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce act este necesar?

Buna ziua!
Vreau sa introduc o actiune de partaj, insa nu pot face dovada proprietatii unui teren. Ce trebuie sa solicit de la primaria localitatii respective? Certificat de rol fiscal, certificat de rol agricol...?
Multumesc.
Va trebuie titlu de proprietatea. Dobandirea dreptului de proprietate se face , dupa caz, in moduri diferite. Dati mai multe amanunte in speta ce va intereseaza, cum ar fi: de cand stapaniti acel teren, cum l-ati obtinut, cine are deschisrol agricol pentru el, s.a.
Ca sa il puteti partaja trebuie sa fiti proprietarul acelui bun.
Partajul se poate face atât la notariat cât și în instanță. Actele necesare sunt aceleași- acte de proprietate asupra imobilului pt. care se cere partajul, acte de identitate, cerificate fiscale pe numele fiecărui coproprietar, documentația cadastrală la zi, extras de carte funciară
În concluzie d-voastră nu aveți chiar dovada principală- act de proprietate.fără de care nu se poate face. Dacă acest act există la pârâții cu care doriți să faceți partajul, aceștia pot fi obligați prin instanță să prezinte actul de proprietate.
În caz că sunteți comoștenitoare și doriți să faceți partajul cu ceilalți moștenitori nu este de ajuns doar certificatul de moștenitor ci trebuie să existe dovada dreptului de proprietate al celui pe care l-ați moștenit.