Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua.
Am o serie de intrebari legate de un posibil divort. Eu am parasit domiciliul conjugal cu un copil de 2 ani. V-as ruga sa imi spuneti daca se poate care sunt procedurile pentru a intenta un divort. Avem in comun un imobil , o garsoniera, care este achizitionata din timpul casatoriei.Acest imobil a fost cumparat in urma vanzarii unui apartament care era al soacrei mele.
Imi puteti spune in prima faza care sunt procedurile pentru intentarea unui divort, care va fi situatia copilului de 2 ani si cum se va imparti imobilul.

Va multumesc
Va trebui intai sa divortati si abia apoi sa partajati imobilul.

Puteti introduce actiune de divort la instanta de la ultimul domiciliu comun, invocand culpa celuilalt sot si aducand dovezi in acest sens. Autoritatea parnteasca va fi comuna, locuinta copilului urmand a fi stabilita cel mai probabil la mama, data fiind varsta copilului. Numai ca locuinta mamei trebuie sa fie una adecvata cresterii copilului, sa faceti dovada unui spatiu stabil.

Cum figurati in actul de vanzare cumparare al garsonierei ?