Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Audierea suspectului prin comisie rogatorie?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Audierea suspectului prin comisie rogatorie?

Potrivit noului Cpp, este posibila/legala audierea suspectului prin comisia rogatorie, in alta localitate decat cea unde are competenta organul de cercetare penala (la domiciliul suspectului, care nu se poate prezenta la audieri motivat de faptul ca are in grij un tata senil si nu-l poate lasa singur) ?

Multumesc.
Comisia rogatorie exista in continuare in NCPP.
Depinde cum va aprecia organul judiciar si daca va dispune in acest sens.
Depuneti o cerere motivata in acest sens.
Politistul care face cerecetarea penala in cauza, mi-a spus ca nu se poate audia suspectul prin comisia rogatorie, cf noului cod...Cred ca mai bine trimit cererea la Parchet.