Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... organul de cercetare penala e obligat sa scrie ce ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

organul de cercetare penala e obligat sa scrie ce declara cel audiat sau cel audiat?

Cand sunt audiat de procuror, cheama un grefier, si uneori organul de cercetare penala consemneaza. Am dat insa peste alt organ de cercetare penala care m-a obligat sa scriu eu desi am fost chemat in calitate de martor, si asa cum ma asteptam ca e un dosar falsificat pe numele meu de niste asa-zisi procurori, voi fi audiat in calitate de suspect (desi ei pretind ca fapta exista si n-o puteam savarsi decat eu din ceea ce pretind, deci erau obligati sa puna in miscare actiunea penala, sau sa claseze dosarul pentru ca fapta nu exista de fapt, in orice caz ar fi fost mai legal...)
Poate sa o scrie organul sau o poate scrie cel audiat, important este la sfarsit sa fie citita si daca este de acord cu continutul sa fie semnata de cel audiat.
Codul de procedura penala nu prevede cine are obligatia scrierii declaratiei. Pe de alta parte declaratia poate fi semnata doar de dumneavoastra (daca sunteti de acord cu cele consemnate). Daca nu sunteti de acord puteti refuza semnarea. De asemenea puteti face "completari, rectificari sau precizari" la finalul declaratiei.
Pentru mai multe detalii puteti citi art. 110 din Codul de procedura penala.
Declarația trebuie sa fie conforma sensului cuvintelor exprimate.
Deși pare simplu exista adesea cele mai mari probleme în acest punct al anchetei penale și de aici se ajunge la o proba în defavoarea celui ce declara pentru ca este inferior achetatorului.

Aveți dreptul de a refuza semnarea unei declarații dar dacă nu aveți avocat va poate costa enorm...dupa Știința mea....
Multi avocati nu își dau seama de importanta declarației.

Soluția este sa se rezolve amiabil și sa se consemneze ce se declara dar în sens real.
Părerea mea este ca organul de ancheta este mult mai abil pe aceste aspecte delicate.

Ideea este ca totul trebuie sa se deruleze frumos și persoana sa uzeze de drepturile sale în mod inteligent.
Problema este insa aceea ca multi se cred inteligenți dar se afla în grava eroare și se lamentează acolo unde nu sunt probleme și nu realizează unde sunt problemele de fapt...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Soluția este sa se rezolve amiabil și sa se consemneze ce se declara dar în sens real.
Părerea mea este ca organul de ancheta este mult mai abil pe aceste aspecte delicate.

Ideea este ca totul trebuie sa se deruleze frumos și persoana sa uzeze de drepturile sale în mod inteligent.
Problema este insa aceea ca multi se cred inteligenți dar se afla în grava eroare și se lamentează acolo unde nu sunt probleme și nu realizează unde sunt problemele de fapt...

Asa este, e complicat. Daca las organul judiciar sa scrie, ma cert cu el ca nu scrie exact ce-am declarat, si face abuzuri despre ce sa declar si ce nu, fiind in fond declaratia mea unde declar ce vreau, nici mai mult nici mai putin, nici altfel decat ce declar :)

Daca scriu eu ma doare mana :) si am fost moral fortat sa declar 14 pagini ca sa ma asigur ca este stiuta realitatea in dosarul in care am anticipat ca voi fi facut suspect din martor desi daca organul judiciar a declarat ca fapta exista desi nu exista, si recunosc ca am fost la fata locului fara sa fi savarsit fapta, se impunea ori punerea in miscare a actiunii penale, ceea ce ar fi fost un abuz mai legal daca se poate spune asa :) ori in mod legal trebuia clasata reclamatia pe motiv ca fapta nu e descrisa clar... de fapt reclamantul se contrazice declarand practic ca fapta nu exista deci am martor :D In realitate magistratii au inventat acest dosar impotriva mea pentru a ma condamna si vatama sau mai rau deci nu le pasa de probe si lege

In alte cuvinte ca martor am declarat tot ce stiu, ca suspect nu declar decat ca-mi sustin declaratiile de martor si nu-mi recunosc statutul de suspect ci de parte vatamata, si n-am de gand sa scriu la dictatura organului judiciar ca in trecut

Solutie amiabila nu exista atunci cand esti abuzat decat prin plata daunelor macar pentru a servi ca lectie infractorului ca crima nu plateste, altfel recidiveaza

eusaisapte, utilizator
I mod normal se discuta ce sa se scrie.
Eu mereu le zic sa spună ce vor sa scrie pentru ca în caz contrar va semna doar polițistul declarația.
Fac asa însă dacă contează declarația.

Dacă se merge pe recunoaștere merg mai nuanțat.
Scrie și el ce vrea dar scrie și ce consider eu ca trebuie sa scrie și asa toată lumea e fericita.