avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurati

poate fi trecuta o persoana ca si coasigurat fara a fi trecuta la deduceri personale deoarece detine peste 1 ha teren agricol in zonele colinare?
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 12:08, 18 Martie 2015
Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate. Asadar, au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coasigurare medicala mihaiclaudiugabriel mihaiclaudiugabriel Am o fiica in varsta de 19 ani si as dori sa beneficieze de coasigurare medicala din partea mea . Se poate si in ce conditii ? Mentionez ca fiica mea sta ... (vezi toată discuția)
Calitatea de coasigurat cris_nedelcovici cris_nedelcovici Sunt pensionar de boala iar sotia nu are nici un venit. Ea poate fi coasigurat? Multumesc (vezi toată discuția)
Coasigurat - fratele meu sadaka sadaka Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca legea permite ca fratele meu sa fie coasigurat la unu din frati/surorile sale. (vezi toată discuția)