avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Conventie cu plati mai mari de 5000 lei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Conventie cu plati mai mari de 5000 lei

In cazul nostru societatea A, are un asociat, iar societatea B are acelasi asociat care este asociat la societatatea A.
Societatea A emite o factura catre societatea B (marfa vanduta), cu valori mai mari de 5000 lei.
Se poate face compensarea intre aceste facturi si sumele reprezentand imprumut societate cu valori mai mare de 5000 de lei, pe baza unui contract de conventie cu intentia de astinge datoriile reciproce,
firma A sa achite suma , in contul obligatiei care o are firma B catre administrator , urmand ca B, sa nu aiba nici o pretentie asupra acestei sume de bani, in calitatea sa de creditor al lui A ?

Alte discuții în legătură

Conventie beinaz a beinaz a Am urmatoarea situatie: Firma A are sa-i dea societatii B suma de 16000 lei, reprezentand c/v umei facturi. Firma B are sa-I dea administratorului c/v ... (vezi toată discuția)
Compensare sume Aura2 Aura2 Am de rezolvat urmatoarea speta: - Societatea A - a vandut societatii B produse in valoare totala mai mare de 10.000 lei - Societatea B-in calitatea sa de ... (vezi toată discuția)
Preluare cesiune beinaz a beinaz a Am urmatoarea situatie : Firma A are sa- dea firmei B c/v unei facturi 5000 lei Firma B are sa-i dea lui ... (vezi toată discuția)