Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... CREDIT
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

CREDIT

Mama a decedat pe data de 07.01.2015. La acea data avea un imprumut la TBI Credit, imprumut girat numai cu asigurare de viata. La data decesului mama avea varsta de 72 ani. Cei de la asigurarea de viata METROPOLITAN LIFE ne-au comunicat ca imprumutul nu se poate achita de catre ei, pentru ca ei asigurau imprumutul pana la 70 ani pentru deces din imbolnavire si pana la 75 ani decesul din accident. Va rog sa-mi dati un sfat daca nu mai achit imprumutul eu , fiul, sau tatal meu putem fi obligati la returnarea imprumutului, daca acesta a fost garantat numai cu asigurarea de viata?
Daca acceptati mostenirea dupa mama, da, veti achita si datoriile ramase de pe urma ei (dar numai in limita activului, adica a bunurilor mostenite - insa pentru asta va trebui facut un inventar, etc, este o procedura).
Trebuie vazuta polita de asigurare, daca scrie in ea ce v-au zis . Puteti actiona in judecata asiguratorul.
De ce suma e vb, e mare imprumutul ? Daca nu aveti ce bunuri mosteni de la mama, nu va faceti griji pt imprumut.