Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Locul prestarii serviciilor
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Locul prestarii serviciilor

Conform art. 133 ( daca bine retin) din Codul Fiscal, locul prestarii serviciilor se considera a fi locul unde prestatorul isi are sediul dar exista foarte multe exceptii in care locul prestarii serviciului se considera locul unde isi are sediul beneficiarul.
Cum as putea afla pentru care servicii se considera locul prestarii serviciului RO, desigur pentru prestatori din RO.
Si in aceste situatii se factureaza cu TVA? Adica 1000 euro serviciul + 190 TVA= 1190 total factura? Deci incasez 1190 euro din care 190 platesc aici in RO TVA-ul?

Va rog sa imi spuneti daca gandesc corect.
Se va emite factura cu TVA fiind indeplinite conditiiile pentru ca serviciul sa fie taxabil in Romania si anume:
-este realizata de o persoana impozabila care actioneaza ca atare
-este facuta cu plata si
-locul prestarii este in Romania
Care este locul prestarii serviciilor in urmatoarea situatie?

Prestatorul roman presteaza servcicii de consultanta pentru un beneficiar din UE. Serviciile sunt prestate la sediul beneficiarului. Ambii sunt platitori de TVA.

Va multumesc
Locul prestarii este acolo unde beneficiarul este stabilit sau are sediul fix .

Codul fiscal art.133
Locul prestării de servicii
g) locul unde clientul căruia îi sunt prestate serviciile este stabilit sau are un sediu fix, cu condiţia ca respectivul client să fie stabilit sau să aibă un sediu fix în afara Comunităţii ori să fie o persoană impozabilă acţionând ca atare, stabilită sau care are un sediu fix în Comunitate, dar nu în acelaşi stat cu prestatorul, în cazul următoarelor servicii:
5. serviciile consultanţilor, inginerilor, juriştilor şi avocaţilor, contabililor şi experţilor contabili, ale birourilor de studii şi alte servicii similare;
katica a scris:

Locul prestarii este acolo unde beneficiarul este stabilit sau are sediul fix .

Codul fiscal art.133
Locul prestării de servicii
g) locul unde clientul căruia îi sunt prestate serviciile este stabilit sau are un sediu fix, cu condiţia ca respectivul client să fie stabilit sau să aibă un sediu fix în afara Comunităţii ori să fie o persoană impozabilă acţionând ca atare, stabilită sau care are un sediu fix în Comunitate, dar nu în acelaşi stat cu prestatorul, în cazul următoarelor servicii:
5. serviciile consultanţilor, inginerilor, juriştilor şi avocaţilor, contabililor şi experţilor contabili, ale birourilor de studii şi alte servicii similare;

Si atunci se factureaza cu TVA sau fara?
alina240 a scris:

katica a scris:

Locul prestarii este acolo unde beneficiarul este stabilit sau are sediul fix .

Codul fiscal art.133
Locul prestării de servicii
g) locul unde clientul căruia îi sunt prestate serviciile este stabilit sau are un sediu fix, cu condiţia ca respectivul client să fie stabilit sau să aibă un sediu fix în afara Comunităţii ori să fie o persoană impozabilă acţionând ca atare, stabilită sau care are un sediu fix în Comunitate, dar nu în acelaşi stat cu prestatorul, în cazul următoarelor servicii:
5. serviciile consultanţilor, inginerilor, juriştilor şi avocaţilor, contabililor şi experţilor contabili, ale birourilor de studii şi alte servicii similare;

Si atunci se factureaza cu TVA sau fara?

Se factureaza fara tva.