Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Transfer de proprietăți de la părinți la unul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Transfer de proprietăți de la părinți la unul dintre copii

Se da următorul caz: o familie cu un "copil" unde mama mai are doi copii din alta căsătorie. "Copilul" are un serviciu în străinătate și cumpăra câteva apartamente (mai multe decât una) în România. Pentru ca nu se poate prezenta personal când se fac actele, acesta le cumpăra pe numele părinților. Cum ar trebui sa se facă transferul de proprietate catre "copil" pentru ca cei doi frați din prima căsătorie sa nu aibă șanse sa atace cu succes în instanta actele? Donație, vânzare-cumpărare? La vânzare cumpărare este necesara plata sumei într-un cont al părinților? Se poate plati în rate? Este suficient? Alte soluții? Mulțumesc.
Donatia este mai usor de atacat de catre ceilalti mostenitori. Vanzarea cumpararea presupune plata pretului si a taxelor aferent( impozit pe venit, contributii notariale etc)
Si cand te candesti ce simplu era sa le fi facut parintilor o imputernicire sa cumpare pt el..
Puteti actiona in instanta sa se constate simulat prin interpunere de persoane actul de vanzare, respectiv sa se constate ca el, Copilul e adevaratul cumparator.
Mihaela_Penes a scris:

Donatia este mai usor de atacat de catre ceilalti mostenitori. Vanzarea cumpararea presupune plata pretului si a taxelor aferent( impozit pe venit, contributii notariale etc)

Ce înseamnă mai ușor? La contractul de vânzare-cumpărare nu pot cere dovada efectiva a plății în fata unei instante iar dacă aceasta nu exista ca fiind făcută prin banca sa spună ca este o donație mascata, o vânzare fictiva?
Asa este însă nu s a făcut. Ce se poate face acum... Donație, vânzare cumpărare sau vânzare directa spre alte persoane și aia este.

gi-jane2 a scris:

Si cand te candesti ce simplu era sa le fi facut parintilor o imputernicire sa cumpare pt el..
Puteti actiona in instanta sa se constate simulat prin interpunere de persoane actul de vanzare, respectiv sa se constate ca el, Copilul e adevaratul cumparator.