Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Model adresa reangajare salariatu dupa restructurare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Model adresa reangajare salariatu dupa restructurare post

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un model de adresa catre un salariat, caruia i-a fost restructurat postul, prin care sa specificam ca vrem sa-l reangajam. Daca refuza reangajarea, trebuie sa-mi dea un raspuns in scris? dar in cazul in care nu primesc nici un raspuns, cate zile trebuie sa astept pana pot angaja pe altcineva ?
Multumesc anticipat!
Salariatul nu are cum sa refuze acelasi loc de munca care "ar fi fost desfiintat", intrucat raportul lui de munca nu a incetat.

Angajatorul poate revoca decizia de desfiintare a locului de munca si ii va comunica salariatului acest lucru. Altfel spus, revocarea deciziei de desfiintare a postului are ca efect faptul ca salariatul nu va mai fi concediat.
postul a fost restructurat in noiembrie 2014, si acum ii solicitam reangajarea pe acelasi post pe care a fost contractul lui de munca
Nici nu aveti obligtaia sa-i solicitati asa ceva si nici el nu are obligatia sa accepte.

In acest caz, puteti emite o adresa prin care il anuntati ca doriti reangajarea lui pe acelasi post pe care l-a avut inainte de desfiintare.
Multumesc!