Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nebun periculos
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nebun periculos

Vreau sa va intreb daca un individ promite ca vindeca cancerul prin dieta si lumea il crede si se trateaza la el poate fi internat psihiatric in mod fortat?

Ce instanta poate fi sesizata cu asta si de catre cine?
tgeorgescu a scris:

Vreau sa va intreb daca un individ promite ca vindeca cancerul prin dieta si lumea il crede si se trateaza la el poate fi internat psihiatric in mod fortat?

Stimat forumist,

Evitând discuția despre condițiile internării - la care s-a răspuns - sincer, eu consider că, în multe cazuri, un astfel de om ar putea fi absolut săntos mental. Adică șarlatan, dar sănătos. Ceea ce ar atrage nu neapărat posibilitatea intenării, cât suportarea consecințelor faptei de înșelăciune.

Oricum, problema este controversată. Și eu cred, astfel, că asociațiile medicale ar trebui să se implice în astfel de cazuri.

Cu stimă.
Afirmatii ca "vegetarienii/veganii nu fac cancer" pot fi calificate in doua moduri: delir sau pseudologie. Eu il cred ca e sincer si nu vrea sa escrocheze lumea, dar credinta lui sincera e certata cu ce a invatat la facultate si conduce la moartea in chinuri a unor pacienti care puteau fi salvati daca n-ar fi intrat pe mana lui.
tgeorgescu a scris:

Vreau sa va intreb daca un individ promite ca vindeca cancerul prin dieta si lumea il crede si se trateaza la el poate fi internat psihiatric in mod fortat?

Ce instanta poate fi sesizata cu asta si de catre cine?

Eu cred sincer ca cei care se trateaza la el ar trebui internati la psihiatrie in mod fortat!!!

Pe el il poate eventual actiona in instanta un pacient sau un apartinator al unuia dintre pacienti cu acuzatia ca prin tratamentele aplicate a intarziat instituirea unui tratament corect ducand astfel la aparitia de complicatii sau deces prematur al respectivului pacient!!!
Trebuie verificat daca actioneaza in limitele competentei unei specialitati medicale. Daca are drept de libera practica poate fi sesizat Colegiul Medicilor care i l-a oferit !!!

Succes!
Am incercat la Colegiul Medicilor si mi s-a raspuns ca pot inainta plangere catre Colegiu in termen de sase luni de cand medicul respectiv mi-a produs daune. Problema e ca, nefiind pacient al sau, nu mi-a produs daune, deci nu pot depune plangere.
tgeorgescu a scris:

daca un individ promite ca vindeca cancerul prin dieta si lumea il crede si se trateaza la el poate fi internat psihiatric in mod fortat?

Sunt numeroase cazurile,si de notorietate in care anumiti indivizi/individe promit ca trateaza boli medicale sau alte situatii cu care se confrunta in viata de zi cu zi oameni-vezi cazul vrajitoarelor,la care au apelat o serie intreaga de persoane publice,inclusiv politicieni
Trebuie analizata temeinic atat culpa celor care promit ,dar si a acelora care cred in vindecare