Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA cheltuieli reparatii masina
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

cheltuieli reparatii masina

O societate comerciala a inregistrat in cursul anului 2008 o suma de 2.500 lei reprezentand cheltuieli cu repararea unui autovehicul, neavand insa contract incheiat pentru aceasta prestare de servicii. La un control asupra impozitului pe profit aceasta suma s-a considerat ca fiind nedeductibila intrucat reprezinta o prestare de servicii de care contribuabilul a beneficiat fara a detine contract de presatri servicii, desi s-a constatat ca acest serviciu a fost necesar si existau toate documentele justificative care sa demonstreze ca serviciul a fost efectiv prestat. Decizia luata in urma controlului este corecta?
Normele codului fiscal prevad ca nu este obligatoriu incheierea contractului pt.servicii ocazionale de reparatii a activelor.art.48"Nu intră sub incidenţa condiţiei privitoare la încheierea contractelor de prestări de servicii, prevăzută la art.21 alin. (4) lit. m) din Codul fiscal, serviciile cu caracter ocazional prestate de persoane fizice autorizate şi de persoane juridice, cum sunt:cele de întreţinere şi reparare a activelor, serviciile poştale,serviciile de comunicaţii şi de multiplicare, parcare, transport şi altele asemenea.”
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
nu este corecta decizia pe care a luat-o cei care au venit in control.