Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administrator firmă neremunerat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administrator firmă neremunerat

Bună ziua,
Am și eu o întrebare ?
De curând am deschis un srl, al cărui unic asociat - administrator sunt eu. Pot să fac delegare de răspundere sau reprezentare către soțul meu, care nu este implicat (angajat) în firmă fiind pensionat pe caz de boală.
Dacă da, care este modalitatea ( contract de voluntariat sau o legalizare în fața notarului public).
Vă mulțumesc
Da, se numeste contract de mandat cu titlu gratuit, se face la notar si se specifica in document ce anume operatiuni este imputernicit sa faca. Nu uitati insa ca sotul va raspunde in acest caza alaturi de dvs. pentru obligatiile firmei (este un risc).
Mulţumesc=D>