Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil minor

Buna,
Sunt mama unei fetite de 2 ani si 6 luni,sunt divortata de tatal fetitei cu care de altfel nu avem o relatie prea buna. In urma mai multor divergente cu tatal fetei (acesta a ramas fara loc de munca si nu ne-a platit pensie alimentara ultimele 10 luni, timp in care nici nu a vizitat copilul sau nu s-a interesat de starea acesteia), i-am propus sa imi cedeze mie toate drepturile parintesti iar eu sa renunt la pensia de intretinere in favoarea minorei si sa imi asum responsabilitatea de a-mi creste si educa singura copilul iar el a fost deacord.
Intrebarea mea este daca se poate si cum se poate obtine un act legal prin care de comun acord sa obtin eu drepturi parintesti depline, iar el sa scape de obligatia de a-mi achita pensia de intretinere in favoarea minorei.
O alta intrebare ar fi daca as putea sa trec copilul de pe numele de familie al tatalui pe numele meu de familie.
Va multumesc!
cea mai sigura varianta este cea in care exista o hotarare judecatoreasca in acest sens pronuntata impotriva fostului sot. De asemenea schimbarea numelui copilului poate fi schimbata pe cale administrativa, aducand drept justificare aceste aspecte ce tin de execrcitarea autoritatii.
nu prea inteleg, eu ar trebui sa deschid proces? nu se poate ceda de comun acord?
Da, numai instanta hotaraste. Dvs cereti sa execritati singura autoritatea parinteasca, tatal e de acord, iar instanta hotaraste daca da sau nu.
Pt schimbarea numelui trebuie sa aveti motive intemeiate, iar tatal sa isi dea acordul la notar.