Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Reglare de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Reglare de TVA

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in urmatorul caz:
Un SRL cumpara un produs din China cu 100 lei. La vama SRL-ul in cauza achita TVA-ul de 24 lei. Ajuns in tara, produsul cumparat cu 100 de lei pt care a platit deja TVA la vama, il vinde cu suma fara TVA de 200 lei, pt care plateste la stat noul TVA de 24%, adica 48 lei.
Conform situatiei prezentate mai sus firma are de recuperat TVA de la stat in val de 24 de lei sau nu mai are de recuperat nimic, ramanand ca in final pt acel produs a platit TVA la stat in total 72 de lei?
A platit 24 in vama
Vinde bunul cu 48 tva
rezulta ca mai are de dat la stat 48 -24 = 24 de lei