avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA China
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA China

Buna ziua,
Am firma platitoare de TVA si numar EORI si am cumparat produse din china.
Daca pentru un produs care m-a costat 100 lei (cu transport, taxe vamale, ...) am platit TVA la vama 24 lei si produsul respectiv il vand cu 200 lei +48 lei TVA cat TVA trebuie sa mai platesc la stat?
24 lei -diferenta dintre TVA-ul la vanzare si cel platit in vama
sau 48 lei -TVA-ul incasat in urma vanzarii?
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 13:55, 26 Martie 2015
tva din vanzari - tva dat la cumparare
48-24

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reglare de tva Cislariu_Gica Cislariu_Gica Buna ziua Va rog sa ma ajutati in urmatorul caz: Un SRL cumpara un produs din China cu 100 lei. La vama SRL-ul in cauza achita TVA-ul de 24 lei. Ajuns in ... (vezi toată discuția)
Trebuie sa platesc la vama tva-ul si taxele pentru revanzare produse cumparate din afara ue ? iulian05 iulian05 Buna ziua, Vreau sa cumpar produse pentru revanzare de la o firma din afara UE, factura vine fara TVA mentionat. Trebuie sa platesc la vama TVA-ul si taxele ... (vezi toată discuția)
Persoana fizica colet primit din afara ue danescucatalinconstantin danescucatalinconstantin Am primit un colet din China si am mers la OP 7 Vama din Pitesti, unde vamesul de acolo m-a trimis la Vama Pitesti pentru a face o declaratie pe proprie ... (vezi toată discuția)