Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA China
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA China

Buna ziua,
Am firma platitoare de TVA si numar EORI si am cumparat produse din china.
Daca pentru un produs care m-a costat 100 lei (cu transport, taxe vamale, ...) am platit TVA la vama 24 lei si produsul respectiv il vand cu 200 lei +48 lei TVA cat TVA trebuie sa mai platesc la stat?
24 lei -diferenta dintre TVA-ul la vanzare si cel platit in vama
sau 48 lei -TVA-ul incasat in urma vanzarii?
tva din vanzari - tva dat la cumparare
48-24