avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obligatie vanzare cota apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obligatie vanzare cota apartament

Buna ziua,

Daca detin o cota dintr-un apartament, mai precis 3/8, iar restul este detinut de o persoana care nu e ruda cu mine, exista vreo procedura legala prin care as putea fi obligat sa ii vand celeilalte persoane proprietare partea mea ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:55, 21 Martie 2015
da. poate sa deschida actiune de partaj
Bun. Dar daca eu nu vreau sa fac acest partaj, adica nu cer niciun ban pentru folosirea partii mele din apartament, dreptul de folosinta al intreg apartamentului fiind acordat altfel spus gratuit de catre mine, atunci pot sa fiu obligat sa vand aceste trei optimi ?
da. este dreptul oricarei parti sa solicite iesirea din indiviziune. pot exista si alte solutii
Multumesc. Totusi, persoana care are 5/8 poate sa isi vanda partea unui tert fara sa trebuie sa semnez si eu ?
Buna ziua! din cate stiu eu cel care detine majoritatea cotelor parti va obtine imobilul iar cealalta parte va fi supusa unei vanzari silite si va primi sulta la partaj, adica suma aferenta cotelor parti , in cazul dumneavoastra 3/8.

Alte discuții în legătură

Partaj intre fratii mostenitori. Phantom.haxor Phantom.haxor Buna ziua am si eu o problema delicata. In urma decesului mamei noastre eu si fratele meu am mostenit un apartament,fiecare avand 50% cota parte.Acum noi ... (vezi toată discuția)
Vanzare proprietate raluca-e raluca-e Buna ziua, daca eu detin 3/4 dintr-un imobil, si o alta persoana detine restul de 1/4 , legal, persoana care detine 1/4 poate sa vanda partea ei? sau are ... (vezi toată discuția)
Cota parte 5/8 executare silita. cum se poate vinde de catre adjudecatar? Florin-Marius Florin-Marius Buna ziua! Am si eu urmatoarea speta: S-a scos la licitatie (executare silita) cota parte de 5/8 dintr-un imobil. O persoana castiga la licitatie aceasta ... (vezi toată discuția)