Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... norme privind spatile comerciale
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

norme privind spatile comerciale

Buna ziua,
As dori cateva lamuriri in urmatoarele probleme:
1.Doresc sa inchiriez un spatiu comercial care nu dispune de grup sanitar si apa curenta,mentionez ca in cladirea respectiva unde functioneaza mai multe societati ,exista grup sanitar+apa curenta,daca se stipuleaza in contract ca pot folosi acel grup sanitar ar fi vreo problema din partea autoritatilor?
2.Este nevoie sa am contract cu firma PSI ,in conditiile in care magazinul se desfasoara pe 25 mp?dar cu protectia muncii,eu fiind titular I.I
3.este nevoie de autorizarea primariei pentru a functiona,din moment ce am autorizatie de Registrul Comertului?
4.Sunt obligat sa am denumirea firmei expusa la vedere?

Multumesc
Intr-o cladire cu mai multe spatii inchiriate, autorizatiile PSI, ssm, sanitara, sanitar-veterinara, mediu, primarie, etc., pentru intregul complex comercial se obtin de catre proprietar.
1. Puteti folosi grupul sanitar in functie de profilul de activitate al firmei dvs. si daca per totalul firmelor care functioneaza in complexul respectiv sunt respectate prevederile HG nr.1091/ 2006 Cerinte minime de securitate si sanatate pentru mediul de lucru.
Cu siguranta, pentru activitate de frizerie, coafura, etc. (de exemplu) nu veti putea folosi grupul sanitar de la capatul culoarului, daca nu doriti sa fiti amendata contraventional la prima vizita din partea politiei sanitare.
2. Contractele de prestari servicii cu firme autorizate, pentru psi-su, ssm, medicina muncii, etc se incheie in numele fiecarei firme care isi desfasoara activitatea in respectivul complex.
3. Autorizarea primariei se obtine de catre proprietar pentru inchirierea spatiilor si se declara la fisc tot de catre propietar in baza contractului incheiat de acesta cu fiecare firma in parte.
4.Daca doriti sa aveti si cumparatori/ clienti, etc. firma trebuie afisata la intrarea in spatiul inchiriat de dvs., dar si la intrarea in complex.