avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Venit completare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Venit completare

Buna ziua.Va rog frumos sa imi precizati daca dupa terminarea perioadei de somaj care acum este compusa din somaj + venit de completare, suma incasata este aceeasi sau din suma respectiva se scade somajul si ramane doar acel venit de completare.Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:07, 21 Martie 2015
Castigul salarial individual mediu net pe ultimele 3 luni inainte de concediere depasea salariul mediu net pe economie ,dar conform OUG 36 2013 salariul mediu net pe economie in luna ianuaire 2014 fiind de 1625 deci s-a calculat Venit completare 987 + somaj 638 = 1625.Dupa terminarea perioadei de somaj care vai fi suma venitului de completare 987 sau 1625?Multumesc frumos.
Venitul lunar de completare = 1625 lei - 638 lei = 987 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordonanță 36 din 2013 cleo000 cleo000 La terminarea îndemnizației de șomaj iau numai diferență ca salarii de completare sau îmi recalculeaza și iau tot banii care ai luam cu tot cu șomaj.va ... (vezi toată discuția)
Ordonanta nr 36/2013 Anton68 Anton68 Buna ziua.Am fost disponibilizat cu ord 36/2013 de la CFR,un an am primit indemnizatia de somaj+venitul de complectare conform art 8. Mai am dreptul la un an ... (vezi toată discuția)
Detalii ordonanta ciubix ciubix Buna ziua.Va rog frumos sa imi precizati daca conform ordonantei 36/2013 persoana disponibilizata primeste aceeasi suma calculata toata perioada, in functie de ... (vezi toată discuția)