Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... eroare aparat drager si recoltare probe sange
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

eroare aparat drager si recoltare probe sange

buna ziua. am si eu o situatie la care am avut o solutionare surprinzatoare. prietenului meu i s-a solicitat de catre un singur politist sa faca proba cu aparatul drager( sa sufle pt a i se stabili alcoolemia. a suflat de doua ori si in ambele situatii aparatul a dat eroare. in acest caz politistul i-a cerut sa mearga la spital pentru a face proba de sange. avand in vedere ca la primele teste nu a iesit nimic, prietenul meu a refuzat( oricum el nu consumase nici un fel de bautura alcoolica). politistul era singur in acel moment iar pt a avea martori a luat o persoana de pe strada si doi taximetristi care se aflau in parcare. mentionez de asemenea ca nici unul dintre martori nu a fost prezent de la inceput, ei doar au vazut si asa au si declarat ca prietenul meu a refuzat proba de sange. procesul verbal intocmit de politist a fost semnat abia la doua zile dupa incident.datorita acestei situatii prietenul meu a fost condamnat la 2 ani de inchisoare cu executare imediata.
este legal ceea ce s-a intamplat?( procesul verbal intocmit de politist era corect, se poate semna la 2 zile? politistul putea fi singur?)
adina constantin a scris:

buna ziua. am si eu o situatie la care am avut o solutionare surprinzatoare. prietenului meu i s-a solicitat de catre un singur politist sa faca proba cu aparatul drager( sa sufle pt a i se stabili alcoolemia. a suflat de doua ori si in ambele situatii aparatul a dat eroare. in acest caz politistul i-a cerut sa mearga la spital pentru a face proba de sange. avand in vedere ca la primele teste nu a iesit nimic, prietenul meu a refuzat( oricum el nu consumase nici un fel de bautura alcoolica). politistul era singur in acel moment iar pt a avea martori a luat o persoana de pe strada si doi taximetristi care se aflau in parcare. mentionez de asemenea ca nici unul dintre martori nu a fost prezent de la inceput, ei doar au vazut si asa au si declarat ca prietenul meu a refuzat proba de sange. procesul verbal intocmit de politist a fost semnat abia la doua zile dupa incident.datorita acestei situatii prietenul meu a fost condamnat la 2 ani de inchisoare cu executare imediata.
Daca prietenul dvs.este in termen,trebuie sa atace hotarerea invocata.In aceasta situatie pedeapsa este mult prea drastica(avand in vedere cele relatate de dvs.).In aceste conditii se impunea aplicarea unei sanctiuni minime cu suspendarea executarii pedepsei.Cred ca un avocat bun ar putea sa va ajute cu competenta in aceasta situatie.Contactati-l si angajati-l cat mai urgent pentr ca deja sunt problame serioase
este legal ceea ce s-a intamplat?( procesul verbal intocmit de politist era corect, se poate semna la 2 zile? politistul putea fi singur?)
Problema este reglementata de HG 1391/2006 din care reproduc:

Art. 192. -
(1) Conducătorului de autovehicul sau tramvai, testat cu un mijloc tehnic certificat sau cu un mijloc tehnic omologat şi verificat metrologic, i se reţine permisul de conducere dacă valoarea concentraţiei este de cel mult 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, eliberându-se dovadă înlocuitoare fără drept de circulaţie, dacă nu doreşte recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, în condiţiile stabilite la art. 194 alin. (1).
(2) Când conducătorul vehiculului solicită recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, acesta va fi însoţit de poliţistul rutier la cea mai apropiată instituţie medicală autorizată sau instituţie medicolegală, iar după recoltare i se va elibera o dovadă înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru cel mult 15 zile, a cărei valabilitate intră în vigoare la 24 de ore de la cea de-a doua recoltare de probe biologice.

Art. 193. -
(1) Conducătorul de autovehicul sau tramvai trebuie însoţit de poliţistul rutier sau, după caz, de poliţistul de frontieră, imediat, la cea mai apropiată instituţie medicală autorizată sau instituţie medico-legală pentru a i se recolta probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, dacă prin testarea cu un mijloc tehnic certificat sau cu un mijloc tehnic omologat şi verificat metrologic s-a constatat că valoarea concentraţiei de alcool este mai mare de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat.
(2) După recoltarea probelor biologice, poliţistul rutier reţine permisul de conducere şi eliberează dovadă înlocuitoare fără drept de circulaţie.