avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda penala Luxembourg
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda penala Luxembourg

Buna seara! Revin pe forumul acesta cu o problema delicata a socrului meu. Acesta este sofer de tir si acum cateva luni a avut o intamplare destul de ciudata in Luxembourg, intr-o benzinarie. Era in pauza de 45 de ore, in weekend si a observat ca niste "persoane" romane furau motorina de la un alt tir stationat langa. Acestia l-au amenintat cu moartea, iar de frica a plecat cu tirul, atingand doua masini parcate. La cativa km a oprit o masina si a rugat sa sune la politie, acestia au venit, au constat si faptul ca a mers cu cardul tahograf oprit si avand acoolemia peste limita legala.

Timpul a trecut, acasa au venit 2 citatii, iar ieri a venit hotararea judecatoreasca definitiva in care este obligat sa plateasca o amenda penala. A fost la un avocat, acesta explicandu-i ca acea amenda se poate plati la Trezoreria din Luxembourg.

Intrebarea mea este: exista vreun cont bancar unde se pot plati aceste amenzi? In hotarare este doar un numar de telefon de la parchet, fara niciun alt detaliu. Nu e ca si cum ne-am permite sa mergem in Luxembourg in fiecare zi. Problema este delicata si destul de urgenta, tinand cont ca este o amenda penala. Eu am incercat sa caut cateva detalii, dar sistemul lor juridic ma depaseste.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters44758 , utilizator 13:59, 20 Martie 2015
Adresati-va misiunii diplomatice: Consulatul Onorific al Marelui Ducat de Luxemburg la Bucureşti, Cancelaria, Adresa: Str. Dr. Dumitru Râureanu, nr. 4, etj 1, Sector 5, Bucureşti
Sediu central: Str. Av. Petre Creţu, nr. 68, Sector 1, Telefon: +40 21 3103510, Fax: +40 21 3157531, e-mail: ferariu@rdslink.ro
Va multumesc foarte mult! Nu mi-a trecut prin cap sa apelez la ambasada lor din Romania, eu aveam intentia ca in ultima faza sa apelez la ambasada Romaniei din Luxembourg. O sa revin cu un raspuns, nu se stie niciodata cand altcineva o sa aiba astfel de probleme.
Misiunea diplomatica al Marelui Ducat de la Bucuresti, in mod normal si firesc ar trebui sa intermedieze intre dvs. si autoritatile din tara lor. Intre altele de aceea exista serviciile diplomatice pe teritoriul unui stat partener. Noi am avut mai multe probleme de acest gen si cancelaria a fost la inaltime in rezolvarea problemelor. Sper sa fie asa si in cazul dumneavoastra.
Ar fi bine sa reveniti cu amanunte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cazier juridic Olga Dretcaru Olga Dretcaru Buna ziua! Am o intrebare. Eu sunt cetateanca Republicii Moldova si am vaza de resedinta in Chisinau. Am nevoie de cazier juridic din Romania pentru ... (vezi toată discuția)
Vacanta cu pasapot pe nume vechi aandreadiana aandreadiana Buna ziua! urmeaza sa facem cununia civila in data de 1 septembrie, iar pe 5 avem deja biletele sa plecam in vacanta in Egipt. Intrebarea mea este daca exista ... (vezi toată discuția)
Casatorie cetatean roman cu cetatean sua hamzaxxxl hamzaxxxl Salut. Am si eu nevoie de ajutor va rog. Eu sunt cetatean roman, iar sotia mea este cetatean american(SUA). Ne-am casatorit religios si dorim sa facem ... (vezi toată discuția)