Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Libere in avans
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Libere in avans

situatia in care ma aflu este ca nu stiam ca mi sa dat libera in avans pe luna ianuarie si nici nu am fost anuntat despre acest fapt,si mam trezit ca trebuie sa lucrez odata pe samptamina in una din zile stabilita de director10 ore pentru a recupera aceste ore
ni se spune ca aceste libere in avans ne sunt platite iar noi trebuie sa recuperam orele
spunetimi daca ma poate obliga sa recuperez aceste ore,sau libere in avans care mi se dau fara sa mi se comunice la timp despre ele
Buna seara,
Conf art 122 alin 3 CM "in perioadele de reducere a activităţii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere plătite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate în următoarele 12 luni".
Nu cred ca exista vreun angajator care sa acorde zile libere platite asa ca un cadou de Mos Gerila:D