avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Libere in avans
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Libere in avans

Buna seara
Doresc sa ma ajutati intr-o mica problema daca se poate
Va rog sa imi spuneti liberele in avans se pot da fara acordul angajatului???
Exista o lege anume care sa mentioneze ca se pot da libere in avans doar cu acordul angajatului?
Va mutumesc

Ultima modificare: Miercuri, 18 Martie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: marcusdedu , utilizator 10:56, 18 Martie 2015
Nu exista niciun text de lege care sa prevada o astfel de situatie.

Dati-ne mai multe detalii despre situatia cu care va confruntati.

p.s.
Incercati sa nu mai scrieti cu majuscule.
buna ziua
imi cer scuze ca am scris cu majuscule
situatia in care ma aflu este ca nu stiam ca mi sa dat libera in avans pe luna ianuarie si nici nu am fost anuntat despre acest fapt,si mam trezit ca trebuie sa lucrez odata pe samptamina in una din zile stabilita de director10 ore pentru a recupera aceste ore
ni se spune ca aceste libere in avans ne sunt platite iar noi trebuie sa recuperam orele
spunetimi daca ma poate obliga sa recuperez aceste ore,sau libere in avans care mi se dau fara sa mi se comunice la timp despre ele



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Libere in avans marcusdedu marcusdedu situatia in care ma aflu este ca nu stiam ca mi sa dat libera in avans pe luna ianuarie si nici nu am fost anuntat despre acest fapt,si mam trezit ca trebuie ... (vezi toată discuția)
Nelamurire program de lucru si libere in avans marcusdedu marcusdedu buna ziua vin in atentia dumneavoastra cu o nelamurire lucrez intrun hipermarket si de vreo cite luni am observat ca nu se ca respecta legislatia in ... (vezi toată discuția)
Litigiu de munca solutionat de instanta hanea_gabriela@yahoo.com hanea_gabriela@yahoo.com AM TERMINAT UN LITIGIU DE MUNCA, ANGAJATORUL ESTE IN INSOLVENTA TREBUIE SA MA REANCADREZE IN MUNCA SA IMI ACHITE SALARIILE RESTANTE SI SA ANULEZE DECIZIA ... (vezi toată discuția)