avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nelamurire program de lucru si libere in avans
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nelamurire program de lucru si libere in avans

buna ziua
vin in atentia dumneavoastra cu o nelamurire
lucrez intrun hipermarket si de vreo cite luni am observat ca nu se ca respecta legislatia in vigoare
stiam de cind sunt angajat ca luna incepe la data de 1 si se termina la data de 30-31
la noi de 2 luni luna incepe in 25 si se trmina luna urmatore in 29
nu inteleg unde este acest fapt si ma lasat masca
spunetimi daca cumva este vreo lege in acest sens sa fiu lamurit ca luna nu mai incepe la data 1 a lunii
urmatorul aspect eset acordarea liberelor in avans si recuperarea orelor
stiu ca eset art 122 al.3 in care specifica in ce conditii se pot acorda,mdar la noi nu este activitate redusa,inca mai avem nevoie de personal
stiam ca nu eset voie numai odata pe saptamina se se lucrezez la 10 ore pentru a recupera orele,dar la noi se lucreaza si cite 4 zile consecutive la 10 ore si doresc sa stiu daca este legal sa se lucreze de atitea ori pe saptamina la 10 ore
mai am o nelamurire,ni sau dat libere in avans anul trecu si anul acesta de exemplu in martie a trebuit sa le recuperez
pina in luna octombrie aparea pe fluturas cind se dadeau libere in avans,iar dupa nu sau mai trecut si stiam ca daca nu mai apar nu mai am de recuperat aceea zi data in avans
culmea este ca tot a trebuit sa recuperez si ni sa spus ca nu se mai trece in fluturas cind se dau libere in avans
va rog sa ma lamuriti dumneavoastra daca este legala aceasta situatie si daca este corect ca sa mai recuperez liberele daca nu sunt trecute in fluturas
va multumesc

Alte discuții în legătură

Libere in avans marcusdedu marcusdedu situatia in care ma aflu este ca nu stiam ca mi sa dat libera in avans pe luna ianuarie si nici nu am fost anuntat despre acest fapt,si mam trezit ca trebuie ... (vezi toată discuția)
Libere in avans marcusdedu marcusdedu Buna seara Doresc sa ma ajutati intr-o mica problema daca se poate Va rog sa imi spuneti liberele in avans se pot da fara acordul angajatului??? Exista o lege ... (vezi toată discuția)
Legal sau nu? recuperare in avans de ore de lucru vivi23ro vivi23ro Buna ziua, Am fost anuntati ca de saptamina viitoare in fiecare simbata se va lucra , program normal de 3 schimburi, platite ca ore normale de lucru, pt ca se ... (vezi toată discuția)