Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Rezerva legala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Rezerva legala

Societatea a constituit rezerve legale la sfarsitul anului 2014, la completarea declaratiei 101 pentru 2014 aceasta suma se trece la rândul 16?
Da.

Randul 16 se completeaza cu valoarea reprezentand constituirea sau cresterea neta
a rezervei legale in perioada de raportare, in conformitate cu prevederile art. 22 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 571/2003.
Ioan Petru Butariu, Contabil