Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Aplicare 170/2015
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Aplicare 170/2015

Buna ziua,
Avand in vedere noul ordin 170/2015, sumele inregistrate in registru de incasari si plati de totalizeaza lunar. Asta inseamna ca pentru fiecare luna se va incepe o noua pagina in acest registru?
Nu neaparat. Treceti inregistrarile lunii martie, faceti acesl total si apoi continuati cu cele din aprilie la care mai faceti un total.
Multumesc pentru raspuns. Asta inseamna sa nu las nici un rand liber si sa continui cu luna urmatoare? Dar la sfarsitul anului cum se procedeaza? Noul an se incepe pe alta fila?
Anul urmator incepeti pagina noua.
Totalul lunar va cuprinde doar inregistrarile aferente fiecarei luni sau se cumuleaza cu lunile precedente?
Cumulat.