Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Amenzi circulatie 2005-2010
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Amenzi circulatie 2005-2010

Buna ziua, As vrea sa aflu daca exista vreo cale de atac pentru o poprire pe salariu pentru amenzi de circulatie in val totala de 10.000lei, cumulate din 2005 pana in 2010. Am primit in 2013 un set de instiintari de plata (26 buc) prin care mi se aducea la cunostinta ca a expirat termenul legal de plata a acestora. Mentionez ca o parte dintre acestea sunt deja platite ( am facut recent curatenie prin acte si am gasit doua chitante originale) dar nu pot dovedi decat doua trei dintre acestea. Exista vreo metoda prin care sa scap de aceasta povara?
eugen-grigore, utilizator
Contestatie la executare la judecatorie. Prezentati dovezile pe cale le aveti.
daca fac dovada ca una singura este platita si totusi figurez cu ea neplatita pot cere sa fie anulate in totalitate?
Contestati ce e prescris ( mai vechi de 5 ani socotit din ian anul urmator) si ce e platit, le veti plati pe celelalte.
Multumesc pentru raspuns,
Inteleg ca amenzile mai vechi de 5 ani nu mai este cazul sa le justific cu chitantele de plata pentru ca sunt prescrise oricum ? Asta inseamna ca trebuie sa caut chitantele mai noi de 5 ani?
Prescriptia o constata instanta, dvs trebuie s-o invocati. Daca tot ati gasit chitante si pt cele mai vechi , depuneti-le si aratati ca sunt si platite.. alea care sunt.