Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general denominarea!!!!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

denominarea!!!!

Buna ziua!
Intrebare referitoare la denominare
Trebuie ca pana la sfarsitul anului sa tin conta pe doua parti : una pe lei vechi si una pe lei noi (cu tot ce implica: registru de casa, registru jurnal, monetare, etc)?
Multumesc mult!
Cristina
Incepand cu 1 iulie 2005 contabilitatea se tine numai in lei noi.
Vezi Ordinul 1840/10.12.2004, Legea 348/14.07.2004,Oug 59/2005 privind denominarea monedei nationale.
Asa cum spunea cineva inainte din 01.07.2005 topate documentele se emit in lei noi, iar contabilitatea se tine in RON.Fiecare agent economic avea obligtivitatea ca la 01.07.2005 sa faca conversia soldurilor si a rulajelor din lei vechi in lei noi.