Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale denominare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

denominare

in situatia cesionarii de parti sociale trebuie sa mentionez direct noile valori (RON) ale partilor sociale si ale capitalului social sau trebuie sa fac mentiune speciala cu acestea?
Aceesi problema o am si eu in acest moment si am inteles ca la Reg. Com. nu accepta dosarul daca valoarea p.s. nu este exprimata in lei noi.
Astept si eu un raspuns (daca mai sunt si alte pareri).
incercati varianta simpla - exprimati capitalul in ambele forme. (ex.2 000 000 lei vechi[200lei noi])
avand in vedere ca de la 01.07.2005 ORC-urile au efectuat denominarea capitalului social, cesionarea de parti sociale se face direct in RON.
Direct in RON.

Argumente:
Potrivit Legii nr. 348 / 2004 privind denominarea monedei ntionale, modificata prin Ordonanta Guvernului nr. 5 / 2005, aprobata cu modificari prin Legea nr. 101 / 2005, art. 5 - alin. (4):

"La data de 1 iulie 2005, Oficiul National al Registrului Comertului va inregistra, din oficiu, denominarea valorii capitalului social si a valorii actiunilor / partilor sociale ale persoanelor juridice inregistrate si va publica pe site-ul propriu lista acestora si noile valori rezultate, alaturi de valoarea veche. In acest caz, publicarea in Monitorul Oficial al Romaniei a modificarii valorii capitalului social si a valorii actiunilor / partilor sociale nu este necesara."

Oficiul National al Registrului Comertului a facut deja publice, pe site, noile valorii pentru capitalul social si a actiuni / parti sociale ale persoanelor juridice - la adresa < [ link extern ] >.

Numai in RON.