Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daune drept de folosinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daune drept de folosinta

Din experienta dumneavoastra , va rog sa-mi spuneti , instanta despagubeste reclamantul pentru daune lipsa de folosinta tinind cont preponderent de expertiza de evaluare a daunelor , sau si de estimarea facuta de catre pagubit ?
daca instanta a admis efectuarea unei expertize mai mult aceasta va da intaietate concluziilor acestuia raport fiind emise de o persoana specializata in domeniu, care trebuie sa fie si impartiala, spre deosebire de pagubit care este intotdeauna subiectiv.
da ok multumesc
Dreptul de folosință a rezultat în urma unei relații contractuale-caz în care instanța va avea în vedere ceeace a fost stipulat în contract(răspundere contractuală)
-sau a rezultat în urma încălcării unui drept de proprietate și atunci lipsa de folosință de datorează unei fapte ilicite(răspundere civilă delictuală)
da punctul 2