Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie notariala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie notariala

Buna seara,imi cer scuze de deranj...
Impreuna cu sotia am depus un dosar dupa ce ne'am casatorit ptr teren ptr tineri casatoriti,intre timp am primit acasa un plic in care ne spun ca trebuie sa facem alt dosar.In acest plic care l'am primit de la primarie este un paragraf care suna asa:''declaratie notariala prin care solicintatul se angajeaza, sub incidenta art 326 Codu Penal, ca in situatia in care va beneficia de atribuirea unui teren in conditiile legii nr 15, replubicata, nu va instraina timp de 10 ani constructia edificata''
Aceasta declaratie notariala trebuie sa o fac la un notar cumva???
Si daca m'ai aveti cunostinta ce mai trebuie facut pentru noul dosar va rog sa'mi spune'ti,totul e binevenit.Va intreb pentru ca eu cu sotia nu suntem in tara si cei de la primarie de la noi nu ne raspund la mail.
Va multumesc si inca o data imi cer scuze pentru deranj!!!
Dogi, utilizator
Declaratia notariala se face la notar.
Daca sunteti in strainatate o dati la consulat/ambasada.
oare merge sa fac tot dosaru la ambasada???
nu
Declaratia notariala o puteti da si la un notar din strainatate dar care are Apostila de la Haga. In declaratie se va menţiona că nu deţineti sau nu ati deţinut in proprietate o locuinţă sau un teren destinat unei locuinţe. Ulterior trimiteti declaratia pe adresa primariei ori unei persoane care sa o depuna la dosarul dvs. Aveti nevoie si de copie de pe certificatul de naştere si copie de pe cartea de identitate.
MODEL CERERE
Subsemnatul (a) _____________________________________________________
născut (ă) la data de _______________________________________________________
cu domiciliul* în ___________________________________________________________
îndeplinesc condiţiile prevăzute de Legea nr.15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor
pentru construirea unei locuinţe proprietate personală.
Solicit atribuirea în folosinţă gratuită a unui teren în suprafaţă de _______________
( între 150 ÷ 300 m² ) pentru construirea unei locuinţe proprietate personală, pe durata
existenţei construcţiei.
Mă oblig să încep construcţia până la data de _________________, dar nu mai târziu
de un an de la data atribuirii terenului, şi să o realizez cu respectarea prevederilor Legii
nr.50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu
modificările şi completările ulterioare.
Anexez următoarele documente justificative:
a) Copie de pe certificatul de naştere;
b) Copie de pe actul de identitate;
c) Declaraţie notarială pe proprie răspundere că nu deţin sau că nu am deţinut în
proprietate o locuinţă ori un teren destinat construirii unei locuinţe.
Declar că am luat cunoştinţă de prevederile** art.326 din Codul penal.
Data _______________ Solicitant
_________________________

MODEL D E C L A R A T I E
Subsemnatul _____________________________ domiciliat in
_________________ cunoscând sanctiunile prevăzute în art. 326, Cod Penal, cu privire la
declaratii nesincere date în fata autoritătilor de stat, pe proprie răspundere declar
următoarele:
__________Nu detin sau ca nu am detinut în proprietate o locuinta ori un teren destinat
construirii unei locuinte
__________Nu am obtinut de la nici o unitate administrativ teritorială de pe teritoriul
Statului Român o suprafată de teren destinată construirii unei locuinte în conditiile Legii
15/2003, republicată;
_________Nu am beneficiat de o locuinta sociala sau ANL (daca a beneficiat, renunta la
locuinta sociala sau ANL)
__________Mă oblig ca în termen de trei luni de la data preluării terenului să
împrejmuiesc parcela atribuită;
__________Mă oblig ca în termen de un an de la data preluării terenului, să încep
lucrările de construire (conform datei comunicate prin Procesul verbal de începere a
lucrărilor depus la Compartiment Urbanism şi Amenajarea Teritoriului şi Discipilnă în
Constructii din cadrul Primăriei localitatii__________judetul________- fundatia construita);
__________Mă oblig ca în decurs de patru ani de la data preluării terenului, să obtin de la
Compartiment Urbanism şi Amenajarea Teritoriului şi Discipilnă în Constructii din
cadrul Primăriei localitatii_________, Autorizatia de luare în folosintă definitivă a
locuineit edificate pe parcela atribuită;
__________Ma oblig sa nu inchiriez, instrainez, cedez, terenul atribuit altei personae
fizice sau juridice
__________Mă oblig să respect prevederile Regulamentului pentru stabilirea
metodologiei cadru de repartizare a terenurilor atribuite în baza Legii 15/2003,
republicată, privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuinet proprietate
personală şi consimt să renunt fără interventia instantelor de judecată şi fără pretentii de
despăgubire, la terenul atribuit dacă nu respect obligatiile ce revin comodatarului
conform Regulamentului sus mentionat.
__________Totodată, în situatia în care nu respect prevederile prezentului angajament,
consimt la rezilierea Contractului de comodat pentru terenul atribuit în baza Legii
15/2003, republicată.