avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 357 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Venituri din penalitati in Decl.101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Venituri din penalitati in Decl.101

Buna ziua,

In ce rand se inscriu veniturile din penalitati in decl.101, avand in vedere ca Anaf-ul face verificari intre sumele inscrise in 101 "venituri din exlploatare "si cele inscrise in decontul de TVA, ( unde nu se trec penalitatile facturate), in sensul ca sumele din 101 nu pot fi mai mari decat cele din 300( am primit notificare in acest sens).
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 16:10, 23 Martie 2015
Nu exista totdeauna corelatie intre sumele din D300 si D101. Eventual dati-ne textual ce scrie in notificare.

Exemplu: in D300 treceti livrari/prestari care pot fi garantii, avansuri, venituri in avans, etc. iar in D101 treceti venituri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii 390, 300 gabon gabon Buna ziua, Am o mare rugaminte sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea situatie. In 18.12.2009 am platit avans pentru o achizitie de bunuri intracomunitare, in ... (vezi toată discuția)
Cum corelez decontul 300 cu declaratia 394 ? eu_contabilul eu_contabilul Buna ziua, In trimestrul 1/2012 am avut o factura catre o persoana juridica platotoare de tva si declaratia 300 s-a corelat cu 394 (randul 17 din 300 cu ... (vezi toată discuția)
Declaratia 394 breja breja Bonurile fiscale mai mici de 100euro care au cod fiscal se mai trec in decl 394. In Ord 4019/2014 nu se specifica nimic de bonuri fiscale.Mai am o nelamurire ... (vezi toată discuția)