Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bani imprumutati, recuperare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bani imprumutati, recuperare

Cum pot sa obtin o suma de bani pe care am dat-o unei persoane si nu o pot recupera?
Pentru raspuns la obiect este necesar sa furnizati minimum de date relevante
Imprumutul a fost realizat prin incheiere de document autentificat ?
Cand ati realizat imprumutul ?
Imprumutatul detine bunuri in evidenta ,are conturi/drepturi salariale?
Initial notificati oficial persoana imprumutata cu obligatia restituirii sumei,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Cand ati imprumutat banii ? Ati stabilit un termen de restituire ? Aveti un inscris doveditor ?
Buna ziua .Sotul meu a imprumutat o prietena de 500 £ pentru 2 saptamani .Au trecut deja aproape 4 luni ...in tot acest timp a invocat diverse motive pentru care nu a putut sa imi returneze banii .Am inteles si am pasuit o sa zic asa dar deja este prea mult .Imprumutul a fost facut prin transfer bancar din contul sotului meu catre contul ei .Am avut inspiratia de a scrie "imprumut "(nu stiu cat conteaza )cand am trimis banii si are absolut toate mesajele din ziua in care ia cerut imprumutul pana azi cand ia cerut ferm sa ii returneze banii si practic spune ca nu are de unde sa ii dea .Se merita sa actionez in instanta ?Si daca da ?Cum ma puteti sfatui?Va multumesc anticipat