Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Despre penalitati intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Despre penalitati intretinere

daca nu platesc penalitatile -si platesc doar intretinerea la zi poate sa scoata la licitatie apartamentu :?
Sa nu va ramana o suma mai mare de 10.000 de lei de plata.
Legislatia care guverneaza asociatiile de proprietari nu detine plafon minim/maxim pentru demarat procedura recuperare sume cu titlu de restanta
Atat Legea nr 230/2007 cat si norma de aplicare HG nr 1588/2007 nu precizeaza ca se demareaza procedura de recuperare debit daca valoarea debituilui depaseste 10.000 lei
L nr 230/2007 Articolul 50
(1)Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona in justitie pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2)Actiunea asociatiei de proprietari este scutita de taxa de timbru.
(3)Sentinta data in favoarea asociatiei de proprietari, pentru sumele datorate de oricare proprietar, poate fi pusa in aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice modalitate permisa de Codul de procedura civila.
Chiar daca platiti numai intretinerea dar ramenti in evidenta cu alte sume cu titlu de restante reprezentate de penalitatile aplicate la cotele de intretinere neachitate in termenul stabilit,asociatia de proprietari are dreptul sa va actioneze in instanta pentru recuperarea acestora
Mai mult dispozitiile in vigoare privitoare la ordinea de stingere a datoriilor prevad obligatia retinerii sumelor in ordinea cronologica concomitent suma de baza=intretinerea si penalitatile aferente
elga50, moderator