Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restanta Intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restanta Intretinere

Buna ziua,

As vrea sa stiu care este prioritatea si ordinea legala de achitare a restantelor catre asociatia de propietari , in fapt
Am avut o restanta de 3100 ron la asociatia de propietari din care am achitata 1000 la inceputul luni decembrie (02.12) semnand si un angajament de plata pentru restul datorieri.
In data de 15.12 am gasit in cutia de scrisori un plic de la judecatorie ( care trebuie inmanat destinatarului ) cum ca sunt chemat in judecata de catre asociatie pentru achitarea celor 3100 ron, desi suma era de 2100 ron si semnasem acel angajament de plata. In acel dosar am regasit in sfarsit ce solicitam si eu administratorului o lista cu fiecare luna restanta si chitantele , aici am observat ca pe anul 2015 am fost penalizat cu 600 lei care au fost bagati in restanta dupa care achitati ...desi mai aveam 1400 restanta la acel moment.
Din cate stiu aceste penalitati nu pot genera alte penalitati deci nu trebuie bagate in restanta ci separat, plus ca aceste se platesc dupa ce a fost achitata restanta. Acelasi lucru se intampla si cu fondul de rulment, si anume a fost achitat 370 ron din totalul de 490 ron , fara a avea chitanta pe care sa scrie fond de rulment.
Va rog sa ma lamuriti daca asa este corect legal ca suma penalitatilor si a fondului de rulment sa fie achitate inaintea restantei efective si daca aceste se calculeaza la gramada cu acea restanta pentru ca vreau la sfarsitul saptamani sa achit toata restanta CORECT calculata
antonyc a scris:

Din cate stiu aceste penalitati nu pot genera alte penalitati deci nu trebuie bagate in restanta ci separat, plus ca aceste se platesc dupa ce a fost achitata restanta.

Legal se achita concomitent debitele in ordine cronologica,respectiv suma de baza cat si penalitatile aferente,astfel incat sa nu ramana in evidente sume cu titlu de restanta
Daca se achita numai suma de baza,atunci raman in evidenta asociatiei de proprietari debite reprezentate de penalitati neachitate la sumele achitate
Daca ati primit pe 15.12 16 comunicare de la judecatorie,inseamna ca asociatia de proprietari a demarat procedura de recuperare restante in instanta-prevazuta de disp art 50 L nr 230/
2007 anterior datei de 02.12.16 cand ati semnat dv angajamentul de plata
Penalitatile ,conform disp art 49 L nr 230/2007 se aplica la orice suma cu titlu de restanta,
neachitata in termenul stabilit
Achitati intreg debitul in evidenta si depuneti la judecatorie documentul justificativ,situatie in care instanta de judecata va dispune hotarare de respingere a actiunii reclamantei asociatia de proprietari ca nemaiavand obiect

Cererea de chemare in judecata a fost depusa pe data de 05.12 , deci dupa ce am semnat acel angajament
Conform Legea 287/2009 art 1509 spune :
a) plata se impută cu prioritate asupra datoriilor ajunse la scadenţă ( penalizarile nu au scadenta !!!)
În toate cazurile, plata se va imputa mai întâi asupra cheltuielilor de judecată şi executare, apoi asupra ratelor, dobânzilor şi penalităţilor, în ordinea cronologică a scadenţei acestora, şi, în final, asupra capitalului, dacă părţile nu convin altfel
Dupa cum puteti citi in art.1509 din NCC este vorba, intre altele, de cheltuieli de judecata.
In cazul dv. nu ati ajuns inca in faza de a plati cheltuieli de judecata.
Acest articol 1509 se refera la felul in care judecatorii exprima in hotararile judecatoresti modul de achitare a debitului.

Dv. va aflati in faza in care se aplica art.1506 - 1508.
Se sting concomitent restantele la cotele de intretinere si penalizarile aferente acestora de la cele mai vechi catre cele mai noi.
Penalizarile nu au scadenta deoarece ele nu se penalizeaza, dar de achitat se achita in paralel cu cotele restante.
antonyc a scris:
În toate cazurile, plata se va imputa mai întâi asupra cheltuielilor de judecată şi executare, apoi asupra ratelor, dobânzilor şi penalităţilor, în ordinea cronologică a scadenţei acestora, şi, în final, asupra capitalului, dacă părţile nu convin altfel

Daca cititi cu atentie v-ati dat singur raspunsul corect. Recititi ceea ce am subliniat. Aveti penalizari,platiti in primul rand penalizarile. Apoi platiti baza ce a stat la calculul penalizarilor, adica cheltuielile de intretinrere restante (capitatul din articol).