Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... datorii asociatii de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

datorii asociatii de locatari

Buna ziua,
Din anul 2009 am refuzat sa mai platesc datoriile la asociatie , deoarece am fost chemata la politie si mi s-a spus ca pentru apartamentul meu , in perioada 2004 - 2009 nu se gasesc copiile la chitantele cu care s-a achitat intretinerea . Necazul este ca nici eu nu am mai pastrat chitantele , in schimb am un borderou , semnat de administrator , in care apar sumele achitate. Cazul a ramas in cercetare la politie. In anul 2010 Asociatia m-a dat in judecata , si s-a stabilit sa platesc 3100 lei cheltuieli de intretinere si 1100 lei penalitati de intarziere. S-a obtinut hotarare definitiva si am fost executata silit , achitand acesta suma prin executor judecatoresc. Acum sunt data iar in judecata pentru suma de 5300 lei, cheltuieli intretinere si 3600 lei penalitati intarziere ,dar aceasta suma cuprinde inclusiv suma de 3100 lei intretinere si 1100 lei penalitati pentru care mai exista o hotarare judecatoreasca.Este normal acest lucru? ce pot sa fac?
Refuzul dv de a achita cotele de intretinere nu este justificat,pana una alta, locuiti in acel bloc,folositi ascensorul,apa rece si calda,interfon ,caldura iar acestea sunt contacost nu gratis.Cum ati ajuns sa fiti doar dv chemat/a la politie ca nu se gasesc chitantele cu care ati achitat?A existat o expertiza ?O plangere?Administratorul/casierul ce au declarat ?Nu inteleg nici faza cu borderoul,(va insiruia acolo numarul chitantei ,data si suma achitata?)si cu ce ocazie vi l-a inmanat?casierul nu avea un registru de casa?e imposibil sa nu fi existat vreo dovada ca ati achitat acele sume,si daca ati achitat cum au putut sa va execute silit,eu nu o lasam asa ,adica odata ce am platit trebuia macar o chitanta sa se fi ratacit )si sa rezolvati situatia. Acum dv de unde trageti concluzia ca in noua suma este inclusa si cea veche?Va scrie negru pe alb ca total restanta este compusa din veche datorie de 4200+ noua datorie? Atunci cand ati achitat prin executor judecatoresc trebuia sa aveti la mana o adeverita ca debitele sunt stinse si aveti sold 0 plus in listele de intretinere restanta 0.Acum se pune problema in ce an ati achitat restantele si intre timp daca ati mai achitat debitele lunare .pentru ce perioada sunteti data in judecata acum?Dupa penalizarile afisate de dv este destul de mare perioada.
CRINA1, utilizator
macrita a scris:
Acum sunt data iar in judecata pentru suma de 5300 lei, cheltuieli intretinere si 3600 lei penalitati intarziere ,dar aceasta suma cuprinde inclusiv suma de 3100 lei intretinere si 1100 lei penalitati pentru care mai exista o hotarare judecatoreasca.Este normal acest lucru? ce pot sa fac?

Din expunerea dumneavoastra se intelegea ca dupa ce ati fost executata cu suma de 3100+1100, ati refuzat sa platiti cheltuielile catre asociatie, dar ca acestea ar fi de: 5300-3100 = 2200 lei la intetinere si
3600-1100 = 2500 lei penalizari
Mergeti la asociatie, discutati, intrebati, platiti aceste sume (2200 +2500) pe care le considerati corecte, iar conducerea asociatiei poate sa-si retraga actiunea.
Sau platiti asa cum am spus aceste sume (4700 lei) si la primul termen prezentati-va in instanta cu dovada platii sumelor prin executor 4400 lei, cu dovada achitarii sumei de 4700 lei fcaute acum si demonstrati astfel ca acestea reprezinta 9100 lei adica exact cat pretinde acum asociatia (5300+3600). Dosarul ramane fara obiect, asociatia isi incaseaza banii iar dv ajungeti cu platile la zi si evitati cheltuielile suplimentare cu avocat, expertiza, executor...