avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Examen admitere barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Examen admitere barou

imi poate spune cineva ce implica examenul de admitere in barou? eu stiam ca initial se da testul grila 100 intrebari (din toate cele 5 materii), apoi daca treci de testul grila intri la examenul scris, unde se dau subiecte tip eseu...Dar de curand am auzit la un avocat ca se da doar grila..este adevarat?
Cel mai recent răspuns: gabri88 , utilizator 20:52, 27 Martie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
gabri88 a scris:

imi poate spune cineva ce implica examenul de admitere in barou? eu stiam ca initial se da testul grila 100 intrebari (din toate cele 5 materii), apoi daca treci de testul grila intri la examenul scris, unde se dau subiecte tip eseu...Dar de curand am auzit la un avocat ca se da doar grila..este adevarat?

Este adevărat. examenul constă într-o singură probă – un test grilă de 100 de întrebări. Vor fi declarați admiși candidații care obțin în total cel puțin 70 de puncte, dar care reușesc să adune și punctajul minim pentru fiecare disciplină de examen (minim 10 puncte/disciplină).
multumesc pentru raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Admitere barou 2012 kiatra kiatra buna, am creat acest topic pentru a avea un suport de discutie pentru examenul de barou din 2012 , fie ca va fi o sesiune de primavara sau doar una de ... (vezi toată discuția)
Admitere avocatura mariananecula mariananecula Cu ce nota minima poti fi declarat admis ca avocat stagiar ? (vezi toată discuția)
Admitere barou marina06 marina06 Va rog din suflet sa imi spuna si mie cine stie cat sunt de bune cartile de la Nomina Lex, daca merita investitia sau tot mai bn de pe tratate se invata...Va ... (vezi toată discuția)