Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Examen admitere barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Examen admitere barou

imi poate spune cineva ce implica examenul de admitere in barou? eu stiam ca initial se da testul grila 100 intrebari (din toate cele 5 materii), apoi daca treci de testul grila intri la examenul scris, unde se dau subiecte tip eseu...Dar de curand am auzit la un avocat ca se da doar grila..este adevarat?
~ Conținut șters la cerere ~
gabri88 a scris:

imi poate spune cineva ce implica examenul de admitere in barou? eu stiam ca initial se da testul grila 100 intrebari (din toate cele 5 materii), apoi daca treci de testul grila intri la examenul scris, unde se dau subiecte tip eseu...Dar de curand am auzit la un avocat ca se da doar grila..este adevarat?

Este adevărat. examenul constă într-o singură probă – un test grilă de 100 de întrebări. Vor fi declarați admiși candidații care obțin în total cel puțin 70 de puncte, dar care reușesc să adune și punctajul minim pentru fiecare disciplină de examen (minim 10 puncte/disciplină).
multumesc pentru raspunsuri!