Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, vanzare inainte de divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, vanzare inainte de divort

daca am un apartament , mostenire de la parintii decedati . si daca il vind inainte de divort , cuparind altul . acesta cumparat ulterior se imparte la partaj ?
In mod normal nu se imparte, deoarece noul apartament are regimul juridic de bun propriu, achizitionat cu banii obtinuti din vanzarea unui bun propriu.
E de discutat daca ati vandut cu 10.000 si ati achizitionat cu 11.000.
Ar inlatura orice viitoare ,,dezbatere" daca parintii v-ar dona diferenta de 1.000.
Consultati un notar/avocat pt. a ,,rafina" solutia!
P.S. De ce asa graba?! Vindeti si cumparati dupa divort. Sau totul e doar daca, in viitor.....?!