avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, vanzare inainte de divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, vanzare inainte de divort

daca am un apartament , mostenire de la parintii decedati . si daca il vind inainte de divort , cuparind altul . acesta cumparat ulterior se imparte la partaj ?
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 19:37, 23 Martie 2015
In mod normal nu se imparte, deoarece noul apartament are regimul juridic de bun propriu, achizitionat cu banii obtinuti din vanzarea unui bun propriu.
E de discutat daca ati vandut cu 10.000 si ati achizitionat cu 11.000.
Ar inlatura orice viitoare ,,dezbatere" daca parintii v-ar dona diferenta de 1.000.
Consultati un notar/avocat pt. a ,,rafina" solutia!
P.S. De ce asa graba?! Vindeti si cumparati dupa divort. Sau totul e doar daca, in viitor.....?!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire ianniglx ianniglx buna ziua as avea si eu 2 intrebari: inainte de casatorie am achizitionat un apartament platit pe loc cu banii mei . in actele de la notariat am specificat ca ... (vezi toată discuția)
Cumparare casa de la parinti iulyt iulyt Se poate cumpara apartamentul detinut de mama mea, in care eu si nevasta suntem luati in spatiu? Trebuie facuta dezbaterea mostenirii inainte sau care este ... (vezi toată discuția)
Divort capablanca capablanca Va salut -- as dori sa mi expun si eu problema , poate ma puteti lamuri : detin un apartament proprietate personala luat de mine inainte de casatorie - deci ... (vezi toată discuția)