Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parasirea locului dupa o tamponare usoara.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parasirea locului dupa o tamponare usoara.

Buna seara,

Acum 2-3h am lovit oglinda unei masini parcate. Am fost foarte grabit si nu am oprit. Acum cateva minute m-am intors la locul accidentului pentru a incerca sa gasesc masina tamponata si sa-i las numarul meu de telefon in geam pentru a-i plati daunele, dar nu am gasit masina.
Mentionez ca nu stiu numarul de inmatriculare a vehiculului avariat.
Ce imi recomandati sa fac in aceasta situatie?
claudiu911, utilizator
Accident fara victime
1. Incheierea unei constatari amiabile de accident (cunoscuta ca ,,ii dai asigurarea”)
2. Prezentarea in 24h la sectia de politie competenta teritorial sa solutioneze evenimentul. (unde iarasi o sa ”ii dati asigurarea” plus o amenda cu niscai puncte, plus rca majorata)
Daca nu mergeti la eutiera si pagubasul a fost informat de vreun ,,binevoitor" ce numar de inmatriculare aveti si va reclama la sectie, ramaneti fara permis 30 de zile.
Cantariti optiunile :)
DlGoe, utilizator
@DlGoe
Constatarea amiabila de accident si prezentarea la politie in termen de 24 de ore pentru anuntarea accidentului nu sunt compatibile. Ori prima, ori a doua.
Daca nu ati retinut numarul de inmatriculare a autoturismului lovit singura solutie este prezentarea la politie .
@cioan
Aveti perfecta dreptate, am gresit omitand sa folosesc intre 1. si 2. una din conjunctiile disjunctive!
Cu stima,