avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parasirea locului dupa o tamponare usoara.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parasirea locului dupa o tamponare usoara.

Buna seara,

Acum 2-3h am lovit oglinda unei masini parcate. Am fost foarte grabit si nu am oprit. Acum cateva minute m-am intors la locul accidentului pentru a incerca sa gasesc masina tamponata si sa-i las numarul meu de telefon in geam pentru a-i plati daunele, dar nu am gasit masina.
Mentionez ca nu stiu numarul de inmatriculare a vehiculului avariat.
Ce imi recomandati sa fac in aceasta situatie?
Ultima modificare: Luni, 23 Martie 2015
claudiu911, utilizator
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 09:55, 24 Martie 2015
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Accident fara victime
1. Incheierea unei constatari amiabile de accident (cunoscuta ca ,,ii dai asigurarea”)
2. Prezentarea in 24h la sectia de politie competenta teritorial sa solutioneze evenimentul. (unde iarasi o sa ”ii dati asigurarea” plus o amenda cu niscai puncte, plus rca majorata)
Daca nu mergeti la eutiera si pagubasul a fost informat de vreun ,,binevoitor" ce numar de inmatriculare aveti si va reclama la sectie, ramaneti fara permis 30 de zile.
Cantariti optiunile :)
Ultima modificare: Luni, 23 Martie 2015
DlGoe, utilizator
@DlGoe
Constatarea amiabila de accident si prezentarea la politie in termen de 24 de ore pentru anuntarea accidentului nu sunt compatibile. Ori prima, ori a doua.
Daca nu ati retinut numarul de inmatriculare a autoturismului lovit singura solutie este prezentarea la politie .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
@cioan
Aveti perfecta dreptate, am gresit omitand sa folosesc intre 1. si 2. una din conjunctiile disjunctive!
Cu stima,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tamponare si fuga de la locul faptei DanielGalca10 DanielGalca10 Buna ziua, in ziua de 10 martie 2017, am suferit o tamponare ușoară în trafic în orașul Urziceni. Cel care m a lovit, a fugit de la locul faptei demarand ... (vezi toată discuția)
Tamponare usoara cu o masina parcata radu313 radu313 Buna ziua, astazi am avut o tamponare usoara cu o masina parcata in timp ce faceam o intoarcere pe un drum cu 2 sensuri. din cauza ca pe ambele sensuri erau ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! astazi am fost tamponat in mers din spate de catre ... User4567 User4567 Buna ziua! Astazi am fost tamponat in mers din spate de catre un vehicul, in conditii de ploaie si din cauza sperieturii am tras de volan, masina a derapat si ... (vezi toată discuția)