Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenire

Sotia detine un apartament cumparat inaintea casatoriei. Se casatoreste iar dupa 35 de ani de casnicie, sotul decedeaza. Copilul din prima casatorie a sotului are drept de mostenire asupra apartamentului? Multumesc anticipat
Nu are dreptul, pentru ca bunul este bun propriu numai al sotiei.