Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Se da urmatoarea situație. Tata cu 2 copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Se da urmatoarea situație. Tata cu 2 copii ramane ...

Buna ziua,
Se da urmatoarea situație. Tata cu 2 copii ramane vaduv. Dupa 4 ani se recasatoreste si are cu actuala sotie inca 2 copii. A achizitionat un apartament in rate din prima casatorie platind din el mai mult de jumatate pana la a doua casnicie. Detine certificat de moștenitor pe el si primii 2 copii. A decis sa nu o treaca pe actuala sotie pe apartamentul care-l detine. Intre timp sotia a moștenit prin donatie un teren cu casa. Au remodelat casa pe acel teren urmand sa faca si receptia. Dansul dorește sa treaca apartamentul pe primii doi fii, iar casa noua sa fie mostenita de catre toti 4 copiii. Se poate ca apartamentul sa fie trecut pe primii 2 copii fara acordul celorlalți 2, daca tatal nu i-a declarat notarului (a inceput ceva demersuri in acest sens)? Poate ca sotia sa faca vreun demers legal asupra terenului si imobilului nou in asa fel incat sa poata fi moștenite doar de către copii ei? Multumesc.
Ap e bun propriu al lui, sotia avand un drept de creanta pt ratele platite in timpul casatoriei.
Casa e bun propriu al sotiei, iar sotul are drept de creanta pt ce a investit in casa.
Sotul poate face partaj cu primii copii ca acum sunt coproprietari.
Dacă doamna decedează înaintea sotului, casa va fi mostenita de sot si cel 2 copii pe care ii are cu femeia.
Exista si posibilitatea ca sotul sa moara inainyea femeii, conteaza ce mai are in patrimoniu la data decesului lui. Ce va avea va fi mostenit de nevasta in cota de 1/= si de toti copiii, care vor imparti egal, 3/4

Exista mai multe solutii de a stabili ce va avea fiecare, dar ideal ar fi ca sotii sa se puna de acord.
gi-jane2, moderator
Interesul sotului e sa le obtina drept de mostenire cat mai mare copiilor lui din prima casatorie pe motiv de victimizare. Exista vreo varianta legala prin care sotia sa-si protejeze mostenirea de primii 2 copii in cazul in care decedeaza prima? Copii din a doua căsătorie pierd dreptul din partea tatalui asupra apartamentului? Multumesc frumos!

gi-jane2 a scris:

Ap e bun propriu al lui, sotia avand un drept de creanta pt ratele platite in timpul casatoriei.
Casa e bun propriu al sotiei, iar sotul are drept de creanta pt ce a investit in casa.
Sotul poate face partaj cu primii copii ca acum sunt coproprietari.
Dacă doamna decedează înaintea sotului, casa va fi mostenita de sot si cel 2 copii pe care ii are cu femeia.
Exista si posibilitatea ca sotul sa moara inainyea femeii, conteaza ce mai are in patrimoniu la data decesului lui. Ce va avea va fi mostenit de nevasta in cota de 1/= si de toti copiii, care vor imparti egal, 3/4

Exista mai multe solutii de a stabili ce va avea fiecare, dar ideal ar fi ca sotii sa se puna de acord.

Daca tatal nu vinde ap primilor copii sau nu face partaj, toti copiii il vor mosteni impreuna cu sotia.
Daca sotia decedeaza inainte, sotul mosteneste 1/4 din casa si 3/4 impart egal doar copiii ei.
gi-jane2, moderator