Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Cheltuieli \'\'de protocol\'\'
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Cheltuieli ''de protocol''

Patronul cumpara pentru sine apa, cascaval,ciocolata nepotilor etc (chiar si detergenti de rufe) cu bani din propria firma. I-am atras atentia ca nu e inregula si sunt cheltuieli nedeductibile. Si ce daca ? a raspuns. Si are dreptate. Iata cum :
Cazul A. fara cheltuieli 'de protocol'
Venituri totale 1000 .
Cheltuieli totale 800.
Profit brut 1000 - 800 = 200.
Impozit 200 * 16% = 32 .
Profit net (dividende) 200 - 32 = 168.
Cazul B cu cheltuieli de"protocol"

Venituri totale 1000 .
Cheltuieli in favoarea asociatului 60(nedeductibile)
Total cheltuieli :860
Profit brut 1000-860+60 = 800
Impozit pe profit 800 * 16 % = 32
In plus
Impozit pe avantaje 60 *16 % = 9,60
Total impozit 41.60
Profit net (dividende) 200 -( 32+9.60) = 158,40
Se observa ca pierde 9,60 lei la dividende dar castiga cei 60 lei cheltuiti in favoarea sa adica avantaj de 50 lei.

Avand in vedere ca cei 60 lei sunt cheltuiti din firma in avantaj personal , suma ar trebui imputata sau tratata ca in calculul de mai sus ?
Exceptand greselile de calcul, da, constatarea fireasca e ca ce plateste pe impozit profit suplimentar, nu se mai plateste la impozitul pe dividende. Practica e buna daca tot profitul se distribuie oricum pe dividende.
Sumele nu se "imputa", nu sunt lipsuri in gestiune.
Dar daca se ajunge la sume semnificative cheltuite astfel si apar datorii la buget neachitate sau credite neachitate, la un control se poate lua in discutie problema deturnarilor de fonduri ca infractiune si se poate atrage raspunderea personala a persoanei care a facut asemenea cheltuieli punand in pericol insasi existenta societatii.
Va revine datoria in calitate de contabil sa explicati conducerii, ca si aici, cu cifre, impactul unui asemenea comportament.
Deasemenea, expuneti problema intr-un raport scris si puneti-l sa semneze de luare la cunostinta.
orieda a scris:

Exceptand greselile de calcul, da, constatarea fireasca e ca ce plateste pe impozit profit suplimentar, nu se mai plateste la impozitul pe dividende. Practica e buna daca tot profitul se distribuie oricum pe dividende.
Sumele nu se "imputa", nu sunt lipsuri in gestiune.
Dar daca se ajunge la sume semnificative cheltuite astfel si apar datorii la buget neachitate sau credite neachitate, la un control se poate lua in discutie problema deturnarilor de fonduri ca infractiune si se poate atrage raspunderea personala a persoanei care a facut asemenea cheltuieli punand in pericol insasi existenta societatii.
Va revine datoria in calitate de contabil sa explicati conducerii, ca si aici, cu cifre, impactul unui asemenea comportament.
Deasemenea, expuneti problema intr-un raport scris si puneti-l sa semneze de luare la cunostinta.

Multumesc pentru raspuns. Calculele stiu ca nu sint in regula dar nu pentru calcule am pus intrebarea ci pentru proncipiu.