Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Conditii specifice pretransfer - pot fi contestate ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Conditii specifice pretransfer - pot fi contestate juridic?

Conform prevederilor METODOLOGIEI - CADRU PRIVIND MOBILITATEA PERSONALULUI DIDACTIC DIN ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR ÎN ANUL ŞCOLAR 2015-2016, art.29, aliniat 2): "Consiliul de administrație al unității de învățământ poate stabili condiţii
specifice de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante în cadrul etapelor de transfer consimţit între unităţile de învăţământ
preuniversitar şi de pretransfer consimţit între unităţile de învăţământ preuniversitar. Condiţiile specifice de ocupare a posturilor
didactice/catedrelor vacante se avizează de comisia de mobilitate a personalului didactic din învăţământul preuniversitar constituită la
nivelul inspectoratului şcolar, luând în considerare faptul că acestea trebuie să nu fie discriminatorii, să nu încalce şi să nu fie contrare
prevederilor prezentei Metodologii şi legislației în vigoare."([ link extern ] ).
Intrebare: in cazul in care conditiile respective au fost avizate de ISJ, un candidat nemultumit le mai poate contesta/ataca in contencios? In caz afirmativ, cine este reclamatul: ISJ-ul care a avizat conditiile specifice sau Consiliul de administratie al scolii care a elaborat respectivele conditii.
ContSters53977, utilizator
Reclamantul este cel care introduce cererea in instanta.Paratul (intimatul ) este cel pe care il reclamati.Daca ISJ este cel care avizeaza si afiseaza conditiile de ocupare a posturilor didactice , atunci pe acesta il chemati in garantie.In cazul in care conditiile de ocupare sunt stabilite de scoala nume..., atunci pe aceasta o chemati in instanta.