Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Drept de conducere permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Drept de conducere permis suspendat

Buna ziua,

In data de 17.02.2015 mi-a fost suspendat permisul (90 zile) pentru viteza. Am primit dovada de 15 zile cu valabilitate pana in 4.03.2015. Am trecut examenul pentru reducerea perioadei la 30 de zile. Mentionez ca indeplinesc cele 4 conditii ca sa pot beneficia de aceasta reducere a periodei de suspendare. Am depus dosarul pentru reducere (dovada cu examenul trecut, copie PV + copie chitanta + cerere catre Seful Rutierei). Am 2 intrebari:
1. exista posibilitatea ca dl. Comandant sa refuze cererea ? Chiar daca legal indeplinesc cele 4 conditii prevazute de lege.
2. cele 30 de zile expira in data de 4.04.2015 care este vineri. Conform legii, din data de 5 Aprilie am dreptul sa conduc. dar permisul il pot ridica abia luni, 6.04.2015. Se considera ilegalitate daca voi conduce in perioada 4 & 5 Aprilie? Si nu am permisul la mine. Am gasit un singur post asemantator dar fara un raspuns "legal". Doar faptul ca " am vorbit cu mai multi politisti de la rutiera, toti zic la fel, daca perioada de suspendare s-a terminat, ai voie sa conduci, chiar daca permisul propriu-zis nu este la tine, si nu esti amendat ca nu ai actele la tine, in cazul in care esti oprit in trafic, pentru ca ei pot verifica permisul, si le apare in baza de date, ca a fost suspendat si nu a fost ridicat."

Multumesc de raspuns.
se poate un raspuns?
Pai daca cei de la rutiera v.au spus asa inseamna ca e adevarat..ca ei va opresc in trafic..siaeu sunt de acord cu domnii de la rutiera..eventual daca politistul nu gaseste ca nu a foat ridicat permisul ii explicati dvs